Degët e lumit Ganges

Lumi Banas

Sot do të dimë disa nga më të rëndësishmet degët e lumit Ganges. Le të fillojmë duke përmendur Lumi Alaknanda, një lumë në Himalajet Indiane, i cili vjen nga Akullnaja Satopanth në shtetin Uttaranchal dhe bashkohet me lumin Bhagirathi për të arritur në Ganges. Vlen të përmendet se është një lum i vrullshëm, ideal për kanoe.

El Lumi Ken Isshtë një lumë në qendër të kombit, i cili rrjedh përmes shteteve të Madhya Pradesh dhe Uttar Pradesh. Ken është i gjatë 427 kilometra.

El Lumi Shiprá i njohur gjithashtu si Kshiprá është një lumë i shkurtër në shtetin e Madhya Pradesh, i cili ka lindur në malet Vindhya, dhe rrjedh në jug përmes pllajës Malwa. Isshtë një nga lumenjtë e shenjtë të Hinduizmit. Vlen të përmendet se ghatët (kalatat) e tij çdo vit nderojnë perëndeshën e lumit Kshiprá.

El Lumi Banas Shtë një lumë në perëndim të vendit, i cili rrjedh përmes shtetit të Rajasthan. Banas ka një sipërfaqe prej 512 kilometra. Lumi buron nga Kodrat Khamnor, në Vargmalin Aravalli.
Lumi Kosi është një lumë i gjatë që kalon nëpër Nepal dhe Indi, dhe i cili ka një gjatësi prej 729 kilometrash.

El Lumi Son Isshtë një lumë i gjatë në qendër të kombit, i konsideruar si më i gjati nga degët e jugut, në të djathtë, të lumit Ganges.

Më në fund përmendim Lumi Betwa është një lumë që bie në veri të kombit. Ky lumë ka lindur në vargmalin Vindhya në shtetin Madhya Pradesh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*