Dietat e Indisë Paraardhëse

Nëse doni të mbani një figurë të mirë, duhet të përdorni një seri prej ushqim që sigurojnë përfitime më të mëdha të shëndetshme për trupin tonë, do të jetë e padobishme të kryeni dieta ose metoda të tjera të humbjes së peshës nëse nuk e shoqëroni atë me një dietë e shëndetshme dhe ushqyeseHerët ose vonë të gjitha kilogramët do të shfaqen përsëri, veçanërisht përballë çdo lloj "shpërqendrimi" në lidhje me rutinën që po ndjekim.

Një nga dietat më të famshme indiane është dietë ayurvedic, i cili përpiqet të ruajë ekuilibrin e përsosur midis trupit dhe shpirtit. Ndër ushqimet që duhet të konsumojmë gjejmë fruta të freskëta, fruta të freskëta, perime dhe ujë. Një shembull i mirë për të humbur peshë me këtë dietë është të mos hamë kur jemi të etur dhe të mos pimë kur jemi të uritur. Ne gjithashtu duhet të kemi parasysh se duhet të shmangim ushqimet e konservuara dhe të ngrira pasi ato nuk konsiderohen të natyrshme. Alsoshtë gjithashtu e preferueshme të shmangni qumështin e përzier me ushqime të tilla si fruta acid, peshk ose mish. Në dietën Ayurvedic rekomandohet të përtypni mirë ushqimin për ta tretur atë më lehtë.

Nga ana e saj, dieta rajastike, bazohet gjithashtu në njohuritë e Indisë antike. Parimi i këtij lloji të dietës është rritja e energjisë seksuale dhe shpirtërore. Ajo gjithashtu duhet të kryhet së bashku me ushtrime të tilla si joga ose artet marciale. Disa nga ushqimet kryesore në dietën Rajastic janë hudhra, qepa dhe xhenxhefili. Këto ushqime pastrojnë gjakun dhe stimulojnë riprodhimin pasi rrisin virilitetin dhe gjithashtu janë gjallëruese dhe stimuluese për tretjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*