Dokumentet e nevojshme për të udhëtuar në Indi

Nëse jeni duke menduar udheto per ne indiPara se të zgjidhni se cilat destinacione do të vizitoni, para se të rezervoni hotelin dhe të blini biletën e avionit, duhet të merrni parasysh cilat dokumente ju duhen për të udhëtuar. Në radhë të parë, për të udhëtuar në ndonjë vend tjetër të huaj, duhet të keni pasaportën tuaj në rregull, me një vlefshmëri jo më pak se 6 muaj, megjithatë duhet të aplikoni për vizë, në varësi të planit tuaj të udhëtimit: turizmi, arsimi, biznesi, etj; Dhe ka një vizë për secilin lloj të udhëtarit, vizë turistike, vizë studimi dhe vizë biznesi, të cilën mund ta përpunoni në ambasadën ose konsullatën e vendit tuaj të origjinës.

vizë

Për të kërkuar një Viza turistike hindu, ne duhet të kërkojmë së pari formularin e aplikimit, ta plotësojmë dhe pastaj të sjellim 2 fotografi të azhurnuara.

Në rast se vendosni udhëtime për biznesDuhet ta dini që duhet të sillni me vete një letër sqaruese shtesë për aktivitetin e punës që do të kryeni si dhe kohëzgjatjen e vizitës. Normalisht Ambasada e Indisë i kërkon udhëtarit të biznesit për një letër ku një kompani Hindu fton aplikantin.

visa2

Nëse ajo që ju dëshironi është studim në Indi, atëherë procesi është pak më i ndërlikuar sepse duhet të sillni së bashku me dokumentet tuaja një letër nga shkolla ose universiteti që ju ka pranuar. Po kështu, ju duhet të sillni një dokument që vërteton pagesën e parë të semestrit të depozituar, si dhe një dokument që mbështet financat tuaja dhe që mund të demonstroni se mund të kujdeseni për veten gjatë qëndrimit tuaj.

Para udhëtimit duhet të kemi parasysh se është shumë e rëndësishme që të kemi dokumentet tona të udhëtimit pranë. Nëse pasaporta juaj është humbur ose vjedhur, duhet të kontaktoni menjëherë Ambasadën ose Konsullatën e vendit tuaj për të treguar atë që ka ndodhur dhe gjithashtu të shkoni në stacionin më të afërt të policisë Hindu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   maria de los anxhelos valdivieso luna dijo

  Përshëndetje, shiko, unë jam nga një ekudador specifikisht nga Loja ... ëndrra ime ka qenë gjithmonë të njoh Indinë, por jo veçanërisht Chennai ... pyetja ime është se si mund të bëj për të përpunuar vizën për Chennai ose Indi nëse ekziston asnjë konsullatë në Ekuador. nga India? Faleminderit

 2.   David dijo

  Dërgoni kërkesën tuaj për vizë me pako në çdo konsullatë. Po, duhet të dërgoni edhe pasaportën tuaj.

 3.   Grace dijo

  Përshëndetje, u ktheva një muaj më parë nga India, shkova me pushime për një muaj, ishte e pabesueshme, një përvojë e mrekullueshme, arrita në CD. nga Chennai. Ajo që ata duhet të bëjnë është të shkarkojnë aplikacionin për vizë, ju mund ta kërkoni në "aplikimin për vizë në Indi" dhe ju jep disa mundësi për ta shkarkuar, plotësuar dhe duhet të shkoni në bankë dhe të blini një çek të një arkë në emër të «ambasadës së indisë» cfeo që janë si $ 530 pesos ose diçka e tillë
  Ju duhet gjithashtu dëshmi për punën tuaj, faturat, një llogari bankare që vërteton aftësinë paguese ... nuk kërkohet shumë si viza amerikane, ata gjithashtu kërkojnë dy fotografi. Të gjitha këto mund t'i dërgoni nga DHL në adresën e ambasadës indiane në Meksikë është në Polanco, adresën mund ta kërkoni në pako. Epo shpresoj që ata të jenë me fat dhe ky inf ka shërbyer atyre. shijoni diçka të pabesueshme që ju pret

 4.   Andres dijo

  Përshëndetje, unë kam një mik që jeton në
  Indiay dëshiron të udhëtojë në Kolumbi Çfarë dokumentesh duhet të merrni për të qenë në gjendje të udhëtoni në Kolumbi