Ekonomia indiane

La Indi ka bërë një hap shumë të madh brenda Economia botë pasi është ekonomia e katërt më e rëndësishme në botë në lidhje me variantin e fuqisë blerëse. Dhe është ekonomia e dytë në botë me rritjen më të lartë. Aktivitetet e saj ekonomike janë të larmishme, ndër to: bujqësia, zejtaria, industritë e tekstilit, shërbimet, ndër të tjera.

ekonomi

Ecuria aktuale e ekonomisë indiane është kryesisht për shkak të prezantimit të ekonomike në 1991: liberalizimi, privatizimi dhe globalizimi. Sidoqoftë, asgjë nuk do të ishte e mundur pa përpjekjet e banorëve të saj për të arritur një vend më të mirë.

India karakterizohet nga të qenit një nga destinacionet më tërheqëse për të investuar dhe për të bërë biznes pasi ka gjithashtu një fuqi punëtore të kualifikuar, burime natyrore, një treg të brendshëm dhe forcë ekonomike.

ekonomia2

Një aktivitet i rëndësishëm ekonomik është sektori industrial në lidhje me inxhinierinë, automobilistikën, çelikun, bioteknologjinë, produktet farmaceutike, përpunimin e ushqimit, minierat dhe mineralet, plehrat, ndër të tjera. Nga këto bie në sy industrinë e automobilave është prodhuesi i dytë më i madh në botë i dy rrotave, gjithashtu prodhuesi i pestë më i madh i automjeteve komerciale, madje edhe prodhuesi më i madh i traktorëve.

ekonomia3

Po ashtu, në industrinë farmaceutike, është një nga më të mëdhatë dhe më të përparuarit në botë. Ajo gjithashtu ofron mundësi biznesi për investime nga kompani në të gjithë botën.

Një tipar interesant në Indi është rrjeti i saj i Telekomunikacionit, konsiderohet e treta më e madhe në botë dhe, në të njëjtën kohë, e dyta më e madhe midis ekonomive në zhvillim të Azisë për shkak të pajisjeve më të kompletuara të teknologjisë që kanë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*