Pushimet dhe festimet në Indi

La Indi Shtë një nga ato vende që zakonisht festojnë me bollëk. Dhe a është kjo shpirtërorja e festave i bën ato në qendër të vëmendjes së një pjese të madhe të banorëve të saj, duke qenë një arsye shtesë që 80% e tyre i përkasin fe hindu.

divali

Në çdo muaj të vitit festivalet ndërpresin njëri-tjetrin, në çdo qytet ka diçka për të festuarIndia duke qenë një vend që zë një territor të gjerë, kultura përfshin shumë aspekte që një vizitë e vetme nuk do të jetë në gjendje të ndihmojë të zbërthehet plotësisht, këtu është një listë e përmbledhur e festave më spektakolare të saj.

festivalet-në-indi-2

Diwali - Ndoshta një nga më përfaqësuesit e festivaleve indiane, festohet me rastin e viti i ri hindu. Këtu njerëzit veshin rroba të reja, ndajnë ëmbëlsira midis fëmijëve, si dhe shpërthejnë fishekzjarre në qiell. Hyjnia që adhurohet është Shri Lakshmi, një perëndeshë që i jep prosperitet besnikëve të saj sipas besimit, prandaj tregtarët janë më entuziastë për përgatitjet. Ky festival zgjat pesë ditë dhe ndodh në muajin tetorNjihet gjithashtu si festivali i dritave, dhe në të cilin ato përfaqësojnë fitoren e së mirës mbi të keqen.

Festivali i Ngjyrave.- Ky festival zgjat dy ditë dhe ndërsa Diwali feston fitoren e së mirës mbi të keqen, është gjithashtu një festë që kërkon të falënderojë të korrat e mira gjatë sezonit të pranverës. Gjëja e zakonshme gjatë dy ditëve të festivalit është gëzimi i papritur që shfaqet midis burrave dhe grave që vallëzojnë nën ritmin e muzikës tradicionale, si dhe lojërat me ujë dhe pluhurat me ngjyra. Ushqimi kryesor i festivalit është Bhang, e bërë nga bimë kanabisi.

festivalet-në-indi

Panairi i Deveve Pushkar - Në shkretëtirën e qytetit të vogël të Pusjkar, një numër befasues prej 50.000 devesh mblidhen, derisa ky vend të vendosur në shtetin Rajasthan për pesë ditë kafshët janë veshur elegante për festivalin. Për pesë ditë, devetë janë të veshura për këtë rast, duke parakaluar para një publiku rrahës, ata bëjnë gara, dhe ato janë gjithashtu të ekspozuara për shitje. Eshte një nga festivalet më tradicionale në Indi, që daton me shekuj të vjetër.

Këto janë vetëm tre nga festivalet e panumërta që ndodhin gjatë gjithë vitit në Indi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   ananas kelly jaritsa dijo

    Çfarë pajina kaq karburantesh me të vërtetë