Fiset e Indisë

Zoti

Këtë herë ne do të takojmë fiset më të rëndësishme të Indisë. Le të fillojmë duke përmendur Bodos, grup etnik nga Assam, India verilindore. Popullsia më e madhe e Bodos banon në qytetin e Kokrajhar.

L Zoti Ata janë një grup etnik Dravidian nga India qendrore, popullsia e të cilit është përqendruar në shtetet e Madhya Pradesh, Maharashtra, Chhattisgarh, Andhra Pradesh dhe Orissa. Vlen të përmendet se ka rreth 1 milion njerëz, prandaj konsiderohet si grupi kryesor etnik në Indinë qendrore. E rëndësishmja, Gondët janë tradicionalisht fermerë dhe shoqëria e tyre është e shtresuar fort.

L hmar Ata janë një grup etnik që i ka rrënjët të lidhura me Kinën. Shtë një popull që jeton kryesisht në Mizoram dhe një pakicë e vogël në Assam, Nagaland dhe Manipur.

L botë Ata janë një nga grupet etnike më të respektuara në Indi. Ata janë një grup etnik nga pllaja e Chota Nagpur. Shumica e tyre jetojnë në Jharkhand si dhe Odisha, Bengali Perëndimor, Chhattisgahr dhe Bihar. Vlerësohet se ka rreth 9 milion njerëz.

L Gadi Ata janë një grup etnik ciganësh nga Himachal Pradesh dhe Jammu dhe Kashmir.

L Khasis Ata janë një grup etnik që jeton kryesisht në verilindje të Indisë në shtetin e Meghalaya. Vlen të përmendet se ato janë një shoqëri matrilineale.

L Në Shek Ata janë një fis nga India verilindore, e vendosur në Luginën Brahamaputra, në Assam dhe Nagaland.

Më në fund le të përmendim Çençu, një nga fiset më të vjetra në Indi. Mënyra e tyre tradicionale e jetës ka qenë e bazuar në mbledhjen e ushqimit dhe gjuetinë.

Më shumë informacion: Destinacione të rekomanduara për të praktikuar Etno-turizmin

Foto: Vendi i muzes


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*