Gjiri i Bengalit, një pjesë e Oqeanit Indian

El Gjiri ose Gjiri i Bengalit ndodhet në veriperëndim të Oqeani Indian. Shtë një det që kufizohet me bregdetin e Mianmarit, në perëndim me atë Indi, në veri me Bangladeshin dhe në jug me ishujt Sri Lanka, Andaman dhe Nicobar, këto të fundit janë arkipelagët që bien më shumë në sy.

gjiri i Bengalit21

Gjiri i Bengalit ka një sipërfaqe totale prej më shumë se 2 milion kilometra katrorë. Importantshtë e rëndësishme ta dini këtë lumenj të shumtë derdhen gjithashtu në Gjirin e Bengalit me një madhësi të madhe midis tyre janë deti i madh i lumit i shenjtë i Indisë, Ganges dhe gjithashtu një nga lumenjtë më të mëdhenj në Azi, Brahmaputra, i njohur gjithashtu si Tsangpo-Brahmaputra. Të dy lumenjtë kanë depozituar një sasi të madhe të sedimenteve duke shkaktuar formimin e tifozit humnerë të Bengalit.

gjiri i Bengalit3

Vlen të përmendet se ndikimi i fenomenit të musonet ndihet vazhdimisht në ujërat e Gjirit, qoftë në dimër apo në verë. Prania e cikloneve, tsunamive, erërave të forta dhe tajfunëve gjatë sezonit të vjeshtës dhe fenomeneve të tjera natyrore që ndodhin për shkak të ndryshimeve klimatike në ujërat e saj është gjithashtu e zakonshme.

gjiri i Bengalit4

Për shkak të vendndodhjes së tij, ujërat e Gjirit të Bengalit, ata kanë një trafik të vazhdueshëm detar. Nëse arrini këtu mund të praktikoni aktivitete të ujit si p.sh. peshkim Epo, këtu do të gjeni shumë peshq.

Në brigjet e Gjirit të Bengalit ne gjithashtu gjejmë porte të rëndësishme natyrore si p.sh. Kalkuta, më e rëndësishmja për të pasur një bërthamë tregtare financiare. Vlen të përmendet se këtu prodhohen ushqime, tekstile, kimikate, pajisje elektrike dhe pajisje transporti. Nëse kthehemi në histori do të kuptojmë se ky vend u bombardua nga Japonezët gjatë Luftës së Dytë Botërore. Padyshim një vend historik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   Jordy dijo

    çfarë baca është gjiri i ben gala