Gjuhët më të rëndësishme të Indisë

Indi është një nga vendet më të mëdha dhe më të populluara në botë. Ka më shumë se 1.400 milion banorë dhe është vendi i shtatë më i madh në planet. Një gjigant i vërtetë. Dhe po, kaq shumë njerëz flasin disa gjuhë, në fakt, ne po pyesim ... cilat janë gjuhët më të rëndësishme të Indisë?

Më shumë se njëzet gjuhë fliten në vend pasi ka disa rajone, por ne mund të bëjmë një listë më të shkurtër dhe t'i organizojmë ato në një listë të gjuhëve më të rëndësishme. Pra, ne mund t'i zvogëlojmë ato në 10.

hindi

Ne fillojmë me gjuha me e njohur nga te gjitha dhe ai që flet më shumë njerëz në vend. Isshtë llogaritur që 336 milion njerëz flasin hindisht. Kjo përfaqëson 40% të popullsisë së përgjithshme kombëtare, kështu që me një numër kaq të madh të folësve është një nga dy gjuhët që ka statusin "zyrtar".

Hindisht flasin në Rajasthan, Uttarakhand, Delhi ose Bihar, për shembull. Hindishtja është një gjuhë origjina e së cilës mund të gjurmohet që nga dialekti i folur në dhe rreth Delhi në kohët antike. Para standardizimit të tij rreth dialektit Delhi kishte variante të tjera, por që nga shekulli i XNUMX-të e tutje, hindishtja moderne filloi të evoluojë dhe u bë më e popullarizuar kur kolonizuesit britanikë e adoptuan atë si një lingua franca.

Sot është gjuha zyrtare në nëntë shtete dhe tre territore dhe, siç thamë, është një nga dy gjuhët zyrtare kombëtare (tjetri është anglisht).

bengali

Është gjuha e dytë më e folur në Indi pas hindishtes. Besohet se 8% e popullsisë e flet atë dhe kështu e ka folur 83 milion folës të cilat janë veçanërisht të përqendruara në shtetet lindore të vendit.

Kjo gjuhë është zhvilluar mbi 1300 vjet, por forma aktuale e ka origjinën në shekujt XNUMX dhe XNUMX. Sot është gjuha zyrtare e Bangladeshit Dhe megjithëse flitet kryesisht në pjesë të caktuara të Indisë ka edhe pakica në qytete indiane si Delhi, Mombai ose Varanasi.

Specialistët e konsiderojnë atë gjuha e dytë më e bukur në botë pas frëngjishtes, dhe Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare bazohet në gjuhën Bengale.

telugu

Flitet gjuha teluge 82 milion njerëz në Indi, rreth 7% e popullsisë së përgjithshme. Veçanërisht e gjejmë në shtetet jugore si Telangana, Ishujt Nicobar, Pradesh ose Andaman.

Ka veçantinë që është e vetmja gjuhë në pjesën lindore të botës që ka të gjitha fjalët që mbarojnë me një zanore. Ekziston një komunitet shumë i madh i folësve telugu në Shtetet e Bashkuara dhe ai vazhdon të rritet.

Fakti argëtues: Alfabeti Telugu konsiderohet alfabeti i dytë më i mirë pas Koreane.

Marathi

Një përqindje e ngjashme e indianëve flasin këtë gjuhë tjetër, Maratisht. Edhe pse në Indi flitet përreth 72 milion njerëz besohet se duke shtuar jo-indianë ka gjithsej rreth 90 milion.

Maratisht flitet në shtetet Goa, Daman, Maharashtra, Dadra, Diu dhe Nagar Haveli. Shumë nga fjalët e tij rrjedhin nga persishtja, urduisht dhe arabishtja. Ajo që bie në sy, në këto kohë të përfshirjes dhe kritikës dhe reformave në gjuhët e gjalla, është se Marati ka një sistemi tre gjinorpo, jo dy. Ekziston një asnjanës që nuk është as femëror dhe as mashkullor.

tamil

Isshtë vlerësuar se ka 61 milion indianë duke folur tamilisht, 6% e popullsisë kombëtare. Tamil konsiderohet një nga gjuhët më të vjetra të gjalla në botë, pasi origjina e saj gjurmohet që nga viti 500 para Krishtit

Tamilisht flitet në shtetet Andaman, Ishujt Nicobar, Tamil Nadi, Kerala dhe Puducherry.

kannada

Duket se kjo gjuhë flitet nga 55 milion njerëz, e cila do të përfaqësonte 4% të popullsisë së Indisë. Besohet gjithashtu se është gjuha më e vjetër në vend, edhe para Tamil dhe Sanskrit. Nëse po, do të ishte më shumë se 2500 vjeç ...

Kanada flitet në shtetet e Kerala, Tamil Nadu, Andhra Pradesh dhe Karnataka. Kanada ka 34 bashkëtingëllore dhe 13 zanore dhe është e vetmja gjuhë indiane për të cilën një i huaj bëri një fjalor. Përgjegjësi ishte Ferdinand Kittel.

Urdu

Kjo gjuhë e ka zanafillën në civilizimin Qendror Indo-Arian dhe përfaqëson 5% të popullsisë së Indisë. Domethënë, 52 milion njerëz e kanë si gjuhë. Urduisht dëgjohet në të gjithë Indinë, por veçanërisht në shtetet e Bihar, Telangana, Delhi, Ottar Pradesh, Kashmir dhe Jammu.

Shkrimtarët panxhabianë mund t’i kuptojnë folësit urdu, por folësit urdu nuk munden, sepse fonologjia është e ndryshme. Disa fjalë anglisht vijnë nga urdu, për shembull kaki o tajfun

gujarati

Konsiderohet si gjuhë Dravidiane dhe flitet nga 4% e popullsisë së Indisë: dmth. 46 milion njerez Besohet se daton në shekullin e XNUMX-të kur filloi të përdoret për transaksione biznesi në llogari bankare ose letra dhe dokumente profesionale.

Si eshte kjo A është guxhurazisht Shtë një përzierje e tre gjuhëve, vetë Guxharatisht, Urdu dhe Sindhi. Ku ishte folur Në Dadra, Nagar Haveli, Daman, Diu dhe Gujarat.

Malayalam

Duket se shumica e fjalëve në këtë gjuhë përfundojnë me "jam". Flitet nga 33 milion njerëz dhe që përfaqëson 3% të popullsisë së vendit. Ju mund ta dëgjoni atë në shtetet e Kerala, Lakshadweep dhe Puducherry.

Në fakt, në Kerala ka 14 rrethe dhe secili përdor një dialekt të ndryshëm të Malajalamit ...

Odia

Isshtë një gjuhë tjetër që flitet nga 3% e popullsisë indiane, por kjo nuk është pak: 32 milion njerez Flitet kryesisht në lindje të vendit, në Shteti Odisha, mbi gjirin e Bengalit.

Languageshtë gjuha e gjashtë e përcaktuar si gjuhë klasike në Indi, meqenëse ka një histori të gjatë dhe nuk është përzier shumë me gjuhët e tjera. Mbishkrimi më i vjetër në urrejtje daton në shekullin e XNUMX para Krishtit.

E vërteta është se shumica e indianëve flasin disa gjuhë dhe gjithashtu anglisht, pasi ata kanë qenë një koloni britanike për një kohë të gjatë dhe deri më sot, anglishtja është ende një gjuhë zyrtare. Në fakt, ajo është bërë gjuhë urë midis banorëve të jugut dhe veriut të vendit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   salima dijo

  Emri im është Hindu, do të thotë perëndeshë e dashurisë dhe mençurisë. Nuk e di pse babai im ma dha, ajo që di është se burrat e këtij rajoni të botës më pëlqejnë shumë.

 2.   salima dijo

  Unë jam Salima nga Panama, vendi im ka mezi tre milion banorë, këtu nuk ka asnjë për mua Unë e di se ata janë atje ose kudo në botë ku ata emigrojnë

 3.   Juanita Guadalupe dijo

  ke baba te gjitha komentet ke vendos !!!!!!!!!!!!!

 4.   guadeloupe britni dijo

  Nëse komenti juaj më ndihmon, por unë dua të di se cili është materiali i përdorur për të bërë gjithë këtë!

 5.   Charles Guevara dijo

  thsjgsertwehBdnmdsbfnsdbfndbgfngbdmngbdsmbgnmfdbg, nmfdbgm, nfdsbgmnfbgnmsdfbgnmfdbsnmgbnfdg, SD, msdmfg, fbfmbfnm, gbnsmf, dgfgbm, ndfgbfndsm, GMF, dmfdgb, mfngb, fmdnbngfdmgsfd, ggfd, gbfms, mgfbdnmsbsgbfnfnmfgbfnfn