Castes: Statusi Social ose Diskriminimi në Indi?

Më herët kemi biseduar për çështjen e komplikuar të kastet ne indi. Ne rifreskojmë kujtesën tuaj dhe ju themi se është një ndarje e klasat shoqërore stërgjyshore, e cila sot është parë nga shumë si një doktrinë sistematike e diskriminimit. Ne e dimë që kastat ndahen në disa kategori brenda një piramide hierarkie.

kastet-india4

Së pari janë Brahmanët ose njerëz shumë të lidhur me fenë, një lloj i ndriçuar, ku ne mund të vendosim gurus. atëherë vijnë Chatrias, të cilët më parë kishin një gradë ushtarake pasi ishin kryesisht luftëtarë dhe sundimtarë, dhe për këtë arsye u desh të mbronin njerëzit e tyre nga sulmet e armikut; ata u ndoqën nga Vaizat, një nga më të zakonshmet dhe më të njohurat pasi përcakton fshatarët, tregtarët, fermerët dhe artizanët; dhe së fundmi ne gjejmë sudra ose i pikëlluar, i cili siç pritej, ishte grupi i skllevërve të kapur nga qytete të tjera.

kastet-india5

Ne mund të besojmë se sudrat ishin më të ultat në shoqërinë e tipit Vedik, por ky nuk ishte rasti. Isshtë e vërtetë që sudrat ishin pjesa më e ulët e rendit shoqëror dhe kryenin detyra mjaft sakrifikuese, por shumë poshtë tyre gjenden ata që nuk kanë asnjë vendndodhje apo kastë shoqërore për t'i përshkruar ato. Ata quhen të dëbuarit ose edhe më keq "të paprekshmit". Më parë ata e përbënin këtë grup, dravidianë, të cilët ishin banorët origjinal të pjesës jugore të Indisë dhe të cilëve po u bashkoheshin të dëbuarit ose njerëzit që u dëbuan nga klasa e tyre shoqërore për shkak të kryerjes së ndonjë mëkati fetar ose shoqëror.

kastet-india6

Ky sistem i kastave deri më tani është mjaft i rreptë, pasi që individi nuk mund të lëvizë nga një nivel në një tjetër, është fati ai që i ka zgjedhur ata si tla dhe ata duhet të marrin fatin ose fatkeqësinë e tyre. Që t’i përkisni njërit prej tyre, duhet të keni një trashëgimi të lindjes dhe mund të martoheni vetëm me njerëz që i përkasin të njëjtës kastë. Në aspektin e punës, ka edhe kufizime në zgjedhjet e punës, si dhe në kontakt personal me anëtarët e kastave të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   yineth lucero dijo

    India duhet të jetë shumë e rëndësishme për shkak të bukurisë së saj dhe vendit të saj