Historia e Indisë Antike: Popujt Primitivë, Arianët dhe Brahmanizmi

Dravidianët

La Indi Isshtë një gadishull i gjerë i Azisë, një rajon i gjerë që që nga kohërat antike ishte skena e një civilizimi të shkëlqyer. Lumenjtë dhe klima favorizuan shfrytëzimin e kulturave të caktuara, veçanërisht ato të orizit dhe pambukut.

Nëse dikush duhet të flasë për popujt primitivë në Indi, duhet të përmendim dravidianë, njerëz me shtat të shkurtër dhe lëkurë të zezë, të cilët dinin bronz dhe praktikonin bujqësi qysh në mijëvjeçarin e III para Krishtit. Dravidianët jetonin në fshatra dhe kishin ide fetare politeiste.

Një pikë tjetër për të përmendur në lidhje me historinë antike të Indisë është Pushtimi arian ndodhi në mijëvjeçarin e dytë para Krishtit, një grup njerëzor që depërtoi nga perëndimi, duke nënshtruar aborigjenët. Arianët, të cilët më parë jetonin në Detin Kaspik dhe ishin barinj, u vendosën duke krijuar mbretëri të vogla. Një datë e rëndësishme ndodhi në vitin 321 kur kryeplaku Chandragupta Mauria i ribashkoi ata në një perandori të madhe kryeqyteti i së cilës ishte i njohur si Pataliputra. Perandoria Mauriane kishte kulmin e saj me Mbretin Asoka, propagandues i madh i fesë së Budës. Arianët e organizuan shoqërinë në një mënyrë aristokratike. Zotat e tyre kryesorë ishin Dyaus Pitar, Varuna, Mitra, Indra, Vishnu dhe Agni.

Rreth shekullit të XNUMX-të brahmanizëm dhe kastet. Brahma është imponuar si krijues universal, mbi perënditë e tjera. Përveç kësaj, lindi koncepti i transferimit të shpirtrave ose rimishërimit. Sistemi shoqëror i kastave përbëhet nga Brahmanët ose priftërinjtë, shatria të cilët janë fisnikët ose luftëtarët, vajzitë ose tregtarët dhe sudrat ose shërbëtorët. Me këtë të fundit nuk ishte e mundur të kesh kontakt.

Më shumë informacion: Kuriozitete për kulturën e Indisë

Foto: Qielli i Madh


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*