Historia e Politikës Indiane

Këtë herë do të flasim për politika ne indi. Le të fillojmë duke përmendur se India është demokracia më e populluar në botë. Shtë një republikë parlamentare me një sistem shumëpartiak që ka gjashtë të njohur partitë kombëtare.

El partia e kongresit e Indisë konsiderohet e qendrës së majtë ose 'liberale', ndërsa partia BJP e qendrës së djathtë ose 'konservatore'.

Në Republikën e Indisë tre të parat zgjedhjet e përgjithshmeNë 1951, 1957 dhe 1962, Jawaharlal Nehru i partisë Kongresi udhëhoqi fitoret. Me vdekjen e Nehru në 1964, Lal Bahadur Shastri u bë për pak kohë kryeministër dhe u pasua, pas vdekjes së tij të papritur në 1966 nga Indira Gandhi, e cila vazhdoi të kryesonte Partinë e Kongresit në fitoret elektorale në 1967 dhe 1971.

Pas pakënaqësisë publike, një gjendje e jashtëzakonshme u shpall në 1975, Partia e Kongresit doli nga pushteti në 1977. Partia e re e atëhershme Janata, e cila kishte kundërshtuar gjendjen e jashtëzakonshme, fitoi dhe qeveria e saj zgjati pak më shumë se tre vjet. E zgjedhur përsëri në pushtet në 1980, partia Kongresit prodhoi një ndryshim në udhëheqjen në 1984, kur u vra Indira Gandhi, dhe u pasua nga djali i saj Rajiv Gandhi, i cili fitoi në zgjedhjet e përgjithshme të të njëjtit vit.

Partia e Kongresit u rizgjodh në 1989 kur një koalicion Fronti Kombëtar, i udhëhequr nga Partia e sapoformuar Janata Dal, në aleancë me Frontin e Majtë, fitoi zgjedhjet.
Zgjedhjet u mbajtën përsëri në 1991, asnjë parti nuk mori shumicën absolute. Por partia e Kongresit ishte në gjendje të formonte një qeveri pakice të udhëhequr nga PV Narasimha Rao.

Një periudhë dy-vjeçare e trazirave politike pasoi zgjedhjet e përgjithshme 1996. BJP formoi një qeveri të shkurtër në 1996. Në 1998, BJP ishte në gjendje të formonte një koalicion të suksesshëm, Aleancën Kombëtare Demokratike, të udhëhequr nga Atal Bihari Vajpayee.

Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2004, asnjë parti nuk mori shumicën absolute, por partia e Kongresit doli si partia më e madhe.

UPA u kthye në pushtet në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2009 me një numër më të madh. Po atë vit, Manmohan Singh, u bë Kryeministër nga Jawaharlal Nehru në 1957 dhe 1962 për t'u rizgjedhur për një mandat pesëvjeçar radhazi.

Foto: E përditshmja e re


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.