Homeopatia dhe Osteopatia: Mjekësia alternative në Indi

Sot ne do të flasim për mjekësi alternative. Le të fillojmë duke përmendur ilaç homeopatik. A keni dëgjuar ndonjëherë për të? Epo, është një lloj ilaçesh alternative, i cili ofron trajtime për kurimin e sëmundjeve të ndryshme, përmes një metode të diskutueshme, ku një substancë e aftë për të prodhuar të njëjtat simptoma si sëmundja administrohet tek pacienti. Vlen të përmendet se është një trajtim me kosto të ulët dhe i arritshëm për të gjithë, ndoshta kjo është arsyeja pse është kaq popullor në Evropë Indi. Po, në këtë vend, autoritetet kanë përfshirë homeopatinë brenda planeve spitalore për të luftuar sëmundjet shëndetësore të tilla si astma, diarreja dhe anemia, veçanërisht tek gratë dhe fëmijët, dhe sipas studimeve po jep rezultate efektive, e cila ka gjeneruar edhe një herë një trazim me shkencëtarë dhe mjekë që pretendojnë se ky trajtim nuk ka asnjë bazë shkencore.

Importantshtë e rëndësishme të përmendet se në Indi, homeopatia praktikohet në shërbimet kryesore të shëndetit publik, dhe se ka qindra qendra studimi që ofrojnë kurse në mjekësinë homeopatike. Sot, India vlerësohet të ketë gati 100,000 mjekë homeopati.

Një tjetër nga llojet e ilaçeve alternative të përdorura në Indi dhe që janë bërë të preferuarat e pacientëve dhe mjekëve është osteopatia, një kurë përmes duarve. Kjo kurë për sëmundjet bazohet thelbësisht në pozicionin e saktë të kockave të trupit për funksionimin e duhur të trupit. Përmes masazheve të caktuara me duar, dhimbja, lodhja dhe madje sëmundjet mund të lehtësohen sepse ajo që bëjnë këto masazhe të teknikës holistike është harmonizimi i trupit, mendjes dhe shpirtit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   Carlos florez dijo

    Unë mendoj se është mirë që ato përfshijnë terapi alternative në spitale sepse kostot e tyre të ulëta dhe rezultatet pozitive i japin pacientit më shumë mundësi për shërimin e tyre, duke kujtuar se ne nuk jemi vetëm trup, por edhe mendje dhe shpirt. urime dhe vazhdo përpara.