Hyjnitë dhe zotat e Indisë (Pjesa 1)

La Indi Nuk do të ishte e njëjta gjë në rast se do të mungonte e gjithë ajo bukuri mitologjike mbi të cilën bazohen besimet e saj, duke ndjekur shumicën e këtyre në fuqi deri më sot, pavarësisht se kanë miratuar shumë prirje kulturore si për kolonizimin e saj nga Anglia ashtu edhe për mediat e tilla amerikane me ndikim. Le të përqendrohemi në njohjen e disa prej veçorive më interesante të mitet e veta të Indisë, duke qenë ajo që ne paraqesim këtu vetëm një shembull i vogël i kulturës shekuj.

Midis disa hyjnive të rëndësishme të Indisë gjejmë Aditi, nëna dhe perëndesha femërore par ekselencë (vajza e Daksha, gruaja e Kashiapa dhe nëna e itiditiás). Vlen të përmendet se kjo perëndeshë konsiderohet si shpërndarëse e ushqimit për mbijetesë.

Duhet të përmendim gjithashtu vishvakarma, konsiderohet si hyjni e artizanëve dhe arkitektëve, dhe për atë arsye ai quhet Arkitekt i Universit.

Përveç kësaj, le të kemi gjithashtu në mendje se këta nuk gjenden vetëm nëse janë perëndi në Indi, si kulturat e tjera mund të vërejmë praninë e të miturve të tjerë. Shembull i mësipërm është Kamadeva, perëndia hindu e dashurisë. Ne gjithashtu duhet të nxjerrim në pah Kali, një nga perëndeshat kryesore të Indisë. Bëhet fjalë për perëndeshën e shkatërrimit dhe dhunës. Do të jeni të interesuar të dini se ajo është shenjta mbrojtëse e Kalkutës dhe se ajo ka një tempull kushtuar nderit të saj në qytet. Bëhet fjalë për tempullin Kalighat. Vlen të përmendet se të dy hyjnitë janë një shfaqje e fuqive të kundërta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*