India dhe gurut

Degjenerimet e gurusëve të mençur indianë, ato janë të ashtuquajturat "shtriga të vogla" që grumbullohen kudo, duke ofruar një vizion krejt fiktiv të një të ardhmeje të panjohur për ta. Gjëja është gjithmonë do të ketë nevojë për relaksim, përqendrim, shpirtëror dhe meditim; nevoja të brendshme për këdo në shoqëri, të ekspozuar ndaj stresit dhe mosmarrëveshjeve të jetës, dhe që përfitohen nga mashtruesit gjithnjë të pranishëm, qofshin ata "shtrigat e vogla" të sipërpërmendura ose ndonjë shaman topolak. Për një nevojë ekziston një zgjidhje dhe disa mashtrime.

Mësues feje nga India

Termi vjen nga kohërat më të lashta, që nga shumë kohë më parë që edhe Buda, themeluesi dhe baza e njërës prej dy feve me më besniken në botë (Budizmi), nuk ishte e para që u quajt kështu. Guru vlerësohet si një i urtë në çështjet shpirtërore, një këshilltar i besueshëm në çështjet e shpirtit, ajo që ka vërtet rëndësi në Budizëm, fe në parimet e së cilës bazohet.

Gjetja e një feje të duhur është shpesh arsyeja e udhëtimit në The Beatles, të cilët "gjetën" mësuesin e tyre mësues, Mahashiri, Mahesh Yogi, për t'u larguar nga droga dhe për të arritur një nivel shpirtëror që i lejon ata të evoluojnë si muzikantë dhe njerëz. Rezultati ishte optimal dhe ata u kthyen në Angli për të regjistruar muzikën e tyre më të mirë, e cila bëri histori. Publikim më i mirë - jo i dashur, nga rruga - për gurut se ai i dhënë nga ata të Liverpool?

Që India është e lidhur me gurus, nuk do të thotë se ata do të gjenden në çdo cep -Do të jetë e ngjashme të mendosh se në Peru ka më shumë auquénidos sesa qen-, të gjithë hindu të çuditshëm dhe burra me flokë të gjatë nuk janë guru, dhe as nuk janë të gjithë burra të nderuar. Dhe a është kjo mësues feje do të thotë fjalë për fjalë "mjeshtër shpirtëror", kështu që do të jetë e përshtatshme t'i kërkosh në tempujt budistë kushtuar meditimit.

Teksti mund të përdoret për të nisur disa arritje të para të parimeve të gurut, të cilët kërkojnë t'i mbajnë dishepujt e tyre larg "errësirës", duke u mohuar atyre rëndësinë e trupit fizik dhe kënaqësive, duke u treguar gjithashtu dritën e brendshme "hyjnore" ", thyerja e egos. së dishepullit si një fillim i rëndësishëm.

Mësues feje nga India

Të gjithë ata që çimentojnë besimin budist, të urtët bashkëkohorë dhe figurat e tyre të nderimit, sipas rregullit janë guru të rëndësishëm që lanë një trashëgimi të rëndësishme të shpronësimit të të mirave materiale dhe dëshirave të mishit. Guru do ta shndërrojë qenien e gjallë në një entitet që do të jetojë për konsumimin e spiritualitetit të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   sebastian dijo

    E kam dashur