India në mesjetë

india në mesjetë

La India në Mesjetë Ishte një kohë e mbushur me histori dhe ngjarje jashtëzakonisht interesante, në të cilat shiheshin perandori të mëdha, lëvizje të mëdha në art dhe letërsi, të cilat pa dyshim që është shumë interesante të marrësh pjesë, edhe më shumë duke ditur se strukturat e ndërtesave të mëdha të kohës , si dëshmitarë të forcës që kishte kjo epokë në kohën e saj dhe qëndrueshmërinë e saj në ditët tona.

Bashkohuni me ne në këtë udhëtim përmes Indisë në Mesjetë në të cilën do t'ju tregojmë momentet kryesore të asaj kohe dhe si ajo ka ndikuar në kulturën tonë deri më sot.

Ndikimi në Indi në Mesjetë

Periudha kohore e përfshirë moshat e mesme, kishte një rëndësi të madhe për shumicën e kulturave, pasi kjo ndihmoi zhvillimin dhe karakterizimin e tyre në kulturë, ushqim, muzikë dhe besime. India ndodhet në pikën më të favorshme gjeografike të Azisë, e kufizuar në perëndim dhe verilindje nga Pakistani, me Kinën dhe Nepalin në lindje.

En koha mesjetare, shumë kohë para dinastisë së krishterë ishte njohur për të qenë një djep i madh i civilizimit, përveç që kishte një fe poliglot. Hinduizmi, Isshtë një nga fetë më të vjetra që patën një lulëzim të madh gjatë koha mesjetare, përveç paraqitjes së ndërtesave për të gjitha hyjnitë e tyre, si festime që paraqiten gjatë vitit deri në mbani mend besimet tuaja, e cila është padyshim e mrekullueshme kuptoni dhe mësoni rreth fesë aq i trashë sa kjo.

Perandoritë e Mesjetës

Për më tepër, e pakënaqur me fenë e madhe që po merrte më shumë formë gjatë Mesjetës, India pa perandori të mëdha të kalonin para saj, të tilla si:

Dinastia Gupta.

Dinastia e Indisë veriore, ku apogjeu i saj ishte midis viteve 320 deri në 540, gjatë kësaj kohe arti budist arrin në Zenith, përveç që lë si trashëgimi Shpellat Ajanta, të cilat konsiderohen tempujt e parë Budistë, me një vlerë të madhe artistike Adamas duke u konsideruar si një vend i trashëgimisë botërore.

Chalukias dhe Pallavas

Dinastia Chalukia, ata ishin dominuesit kryesorë të zonës jugore të Indisë, ata konceptuan atë që njihet si epoka e artë gjatë kësaj kohe, në të doli arkitektura Chulakia, e cila është karakteristike për stilin e saj, ka akoma ndërtesa të kësaj dinastia.

Dinastia Pallavas, si chalakias, kishin dominimin e tyre kryesor në zonën jugore të Indisë, ata gjatë kësaj periudhe ishin aleatë, ata janë përfaqësuesit kryesorë të arkitekturës Dravidiane, të cilat ende mund të shihen në Mahabalipuram.

Pallatet, Pratiharas dhe rastrakutas.

Pallas konsiderohen si një nga më të fuqishmit në Indinë e Veriut në vitet 770-810 ata themeluan Universitetin Vikramshila, i cili ishte një qendër e njohur për studimin e Budizmit në Indi.

Pratiharas qeveria e tyre zgjati nga 730 deri në 765 një kulturë me ndërtesa të mëdha, por fatkeqësisht të gjithë ishin shkatërruar për shkak të luftërave.

Rastrakutas një dinasti shumë e njohur që ka shumë vepra arti dhe ndërtesa që ruhen akoma, pa dyshim tempulli më i njohur është tempulli Krishneswara në Rameswaram.

Rajputët.

Rajputët

Njëra nga kulturat e mëdha, e cila mbizotëronte kryesisht në veri dhe në qendër të Indisë, kishte një kohë të paqëndrueshme ku klasa e saj ndahet në nën-klasa, ruhen gjurmët e kulturës së saj, si dhe fise që ende mund të gjenden.

Sulltanatet e Jugut ose Delhi

Një perandori e ndihmuar nga myslimanët, të cilët fillimisht kontrolluan Indinë veriore për t'u përhapur më vonë në jug, për shkak të ndërthurjes së kulturave kishte një shpërthim të ri në art, fe, zakone, arkitekturë dhe veshje.

Gjatë kësaj periudhe, ajo arriti një shkëlqim të madh kulturor dhe shkencor si:

  • Matematikë, këtu ata zbuluan numrin 0, dhe numrat dhjetorë.
  • Astronomi: ata zbuluan se toka rrotullohet rreth boshtit të saj, si dhe arsyen e eklipseve.
  • Mjekësia: përgatitja e ilaçeve.
  • Literatura: krijimi i teatrit dhe historisë.

Rruga e Mëndafshit

Rruga e Mëndafshit

Sikur të mos mjaftonte, India është një vend i ngarkuar me fakte jashtëzakonisht të rëndësishme kulturore, duke qenë a pikë e favorshme gjeografike Dhe e rëndësishmja, gjatë Mesjetës India së bashku me arabët kryen atë që njihet si "Rruga e Mëndafshit "  duke bërë një marrëveshje të fortë komercializimi me speciet, ku merreshin tregti të forta me Evropën dhe Azinë, sepse të gjitha aromat ekzotike që ajo ka për të ofruar u konsideruan dhe konsideruan një kënaqësi të vërtetë, ju ende mund të gjeni gjurmë që janë provë e kësaj.

Nuk ka dyshim se India ka jetuar në Mesjetë një kohë me rëndësi të madhe për ta, pasi është koha e ndryshimit dhe sidomos e kalimit nga antikiteti në botën moderne, siç është e qartë, zakonet e rrënjosura në vend ruhen akoma, prandaj konsiderohet si një nga vendet që ruan kulturën e vet për shkak të asaj akoma ruajnë zakonet e tyre.

Bukuri të tjera që India i mban nga Mesjeta

Diwali

Edhe nëpër rrugët e saj mund të admironi të saj folklor i mrekullueshëm, në aromat, aromat, zakonet dhe arkitekturën e tij. Festivalet e tyre ruhen akoma siç janë "Diwali" i cili njihet si fillimi i Vitit të Ri Hindu që festohet nga 7 tetor deri më 8 nëntor, i cili është një nga festimet më të mëdha, ku nata ndriçohet me dritë dhe vallëzon nëpër rrugë përveç përdorimi i fishekzjarreve gjatë gjithë kohëzgjatjes së kësaj feste, pa dyshim një festë që nuk dëshironi ta humbisni.

India, është një Vend magjik plot kulturë dhe histori që nuk mund t’i anashkalosh, gjithnjë ka gjëra të reja që do të të befasojnë, pasi që kultura dhe traditat e saj konsiderohen si një nga më të bukurat, përveçse ka një gastronomi për qiellëzat më kërkuese, të cilat i është përsosur me kalimin e kohës.

Nëse po mendoni se ku të shkoni dhe të keni një frymë aventureske, të gatshëm të dini dhe të mësoni, ky destinacion është një mundësi e shkëlqyeshme për të rinj dhe të moshuar, mos humbni më shumë kohë dhe vendosni të vizitoni këtë vend magjik në kompani ose në tuaj të vetat Cfare keni menduar India në Mesjetë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.