Informacion mbi gurut e Indisë

Me këtë rast kemi vendosur të flasim gurusë indianë, konsiderohen si qenie të pajisura me hir hyjnor që kanë fuqi të jashtëzakonshme të përqendrimit, meditimit dhe shpirtëror. Buda, themeluesi i madh i Budizmit në ato kohë konsiderohej një mësues feje, një i urtë i ndriçuar. Gurët nuk janë të famshëm vetëm në Indi, por edhe në shumë pjesë të tjera të botës. Le të kujtojmë kur Beatles gjetën paqen që po kërkonin aq shumë me mësuesin e tyre, mësuesin mësues, Mahashiri Mahesh Yogi.

Midis disa prej gurus më të famshëm në histori i gjejmë Arada Kamala, udhëzuesi i parë shpirtëror i Budës. Vlen të përmendet gjithashtu Dega, konsiderohet si avatar i shtatë i Vishnu dhe një nga perënditë më të rëndësishme të Indisë. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se ky personazh njihet gjithashtu si Ramachandra, Rághava ose Raghupati. Në paragrafin e mëparshëm përmendëm Budën, i cili është ndoshta një nga gurut më të rëndësishëm. Buda është emri me të cilin njihet Siddhārtha Gautama, një personazh i lindur që jetoi midis 566 dhe 478 para Krishtit. Që atëherë ai është një nga figurat më të shenjta fetare dhe me numrin më të madh të ndjekësve në Budizëm dhe Hinduizëm.

Nuk mund të mos përmendim Kabir, mistiku, poeti dhe filozofi hindu më i nderuar në vend. Sot ai vlerësohet si një shenjtor

Nga ana e saj, Mësues feje Nanak, konsiderohet si mësuesi i parë mësues i Sik-ut. Emra të tjerë të mëdhenj të gurus janë Babaji, Lahiri Majashaia, Yogananda, Swami Sri Yukteswar, ndër të tjerët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*