Këshilla për një ditë të parë në një destinacion të ri

Planifikimi i një udhëtimi kërkon shumë kohë, llogaritje dhe disa përpjekje, duke qenë kështu dita e parë në një destinacion të ri testi i lakmusit që do të na lejojë të përshtatemi dhe të funksionojmë në atë Indi, Tajlandë apo Bolivi që kemi ëndërruar kaq shumë muaj më parë. Këto në vijim këshilla për një ditë të parë në një destinacion të ri do të bëhet mënyra më e mirë për të ecur në këmbën e djathtë në një vend të ri krejtësisht të ndryshëm nga i yni.

Punësoni një transferim

Kjo këshillë mund të zbatohet para se të vendosim këmbën në tokë, veçanërisht nëse e bëjmë natën dhe pas shumë orësh fluturimi. Arsyeja? Ju keni mbyllur veshët, jet lag ju ka ngatërruar dhe në disa vende ka shoferë taksie që e dinë shumë mirë që ju jeni një i ardhur dhe mund të përfitojnë nga kjo (përvoja e tyre). Marrja me qira e një transferte (ose dërgimi i një emaili në bujtinë ku do të qëndrojmë për të marrë dikë që të na marrë) është alternativa më e mirë kur bëhet fjalë për të mbërritur në akomodimin tonë, për të pushuar, për të ndërtuar vrull dhe për të filluar aventurën tonë me gjithë energjinë tonë. .

Hidheni tabletën larg

Shumë udhëtarë përjetojnë gllënjkën e hidhur të duke u grabitur gjatë një udhëtimi për disa arsye, dhe një prej tyre është zakonisht fakti i marrjes së mirëqenë se jeni turist, dhe për rrjedhojë një portofol në këmbë. Nëse zbatojmë pak arsyen e shëndoshë, duke ecur nëpër një lagje të varfër me një tabletë, një gardërobë tepër elegante ose atë Lotus që shkëlqen në diell çdo pesë metra, çon në tërheqjen e vëmendjes së hajdutëve ose hajdutëve me përvojë të lartë në artin e vjedhjes pa ty. mezi vërehet. Zgjidhni të përziheni me mjedisin dhe përpiquni të mos jetë shumë bie në sy ndërsa kaloni nëpër destinacione të caktuara.

Ujë në shishe

Të pish një gotë ujë në atë hotelin e parë në të cilin qëndruam mund të duket si një gjest i padëmshëm derisa zorrët të fillojnë të zhurmojnë dhe ju duhet të vraponi në banjë. Po, pirja e ujit në shishe është një nga urdhërimet kryesore të çdo Dekalogu udhëtues, veçanërisht pasi pasojat e pirjes së ujit të rubinetit në një destinacion të ri, çfarëdo qoftë ai, mund të shkaktojnë një mospërputhje nga e cila nuk do të shëroheni aq lehtë.

Respektoni kulturën

Indi

Kur mbërrijmë në një vend të ri, mezi presim të nxjerrim Nikon-in tonë dhe të fillojmë të fotografojmë gjithçka: nga mbishkrimet në një fasadë te plazhet e ëndrrave, duke kaluar, po, vetë ambientet e atij vendi të ri. Mendoni për një moment se si do të ndiheshit nëse e njëjta gjë do të ndodhte anasjelltas dhe mungesa e respektit që kjo sjell, a nuk është bukur, apo jo? Vendasit në shumë vende janë të vetëdijshëm për tërheqjen e përjetësimit të kulturave të tjera në llogarinë tuaj në Facebook ose Instagram dhe kjo është arsyeja pse të kërkoni leje dhe të jeni të matur janë dy faktorë jashtëzakonisht të rëndësishëm kur ndërveproni me njerëz të rinj.

Shpërndani paratë

Shumë njerëz insistojnë të marrin të gjitha paratë me vete gjatë një udhëtimi, dhe megjithëse mund të jetë gjithashtu një opsion i mirë, imi është që ju t'i shpërndani paratë dhe, nëse i bëni, nuk është e dukshme. Kurseni një pjesë të buxhetit me ju dhe një tjetër në vende të tilla si këpucë sportive ose prapa frigoriferit në dhomën tuaj me kuzhinë Këto janë disa opsione, megjithëse mbajtja e një plani B në llogarinë tuaj bankare ose nëpërmjet një anëtari të familjes që mund t'ju dërgojë një dërgesë përmes Western Union janë opsione të tjera të zgjuara për t'u bërë të shëndetshëm kur udhëtojmë.

Eksploroni

Gjatë ditës së parë në një destinacion të ri, gjithçka është ndryshe dhe të qëndrosh i orientuar nuk është gjithmonë i lehtë. Për këtë arsye, mënyra më e mirë për të gjetur veten do të jetë thjesht eksplorimi, duke e lënë veten të magjepsur nga qoshet dhe çarjet e atij vendi të ri, duke analizuar restorantet dhe çmimet, zakonet, vendet me rëndësi si një ATM ose një dyqan ushqimesh. Nëse mundeni, shkoni të bëni shënime dhe në këtë mënyrë përshtatja do të vijë shumë më herët.

Blini vetes një telefon celular lokal

Përdorimi i celularit në Kinë

El Roaming Është një nga armiqtë më të këqij të çdo udhëtari, veçanërisht për ata pak me përvojë që fillojnë të dërgojnë mesazhe në WhatsApp ose t'u bëjnë thirrje të afërmve sikur të mos kishte nesër. Nëse mundeni, mbani në dorë ato kryesore Rrjetet Wi-Fi të hoteleve dhe restoranteve Ose, përndryshe, merrni një telefon celular lokal (po, ai lloj që ende përfshin gjarpërin nostalgjik). Në shumë vende si India ose Kuba, mund të merrni një të lirë (ose nëse keni një të lirë) dhe ta rimbushni me kredi, në mënyrë që të kontrolloni më mirë se sa shpenzojmë për të mbajtur kontakte me pjesën tjetër të botës.

Punësoni një shofer taksie

Merrni një taksi në një vend të ri Për çdo udhëtim mund të bëhet një makth kur shoferët kundërshtojnë paratë tona dhe qëllimet e tyre nuk janë gjithmonë të dukshme në fillim. Për këtë arsye, punësimi i një shoferi taksie gjatë ditëve tona në atë destinacion të ri bëhet mënyra më e mirë jo vetëm për të udhëtuar më të qetë, por edhe për të kontrolluar më mirë buxhetin ose për të zbuluar vende të reja që mendonim se ishin të panjohura falë një personi vendas që është mësuar t'i tregojë. për udhëtarët e tjerë mrekullitë e qytetit të tyre.

Këto këshilla për një ditë të parë në një destinacion të ri Ato do t'ju ndihmojnë të pozicionoheni dhe të fitoni vrull në mënyrë që pjesa tjetër e aventurës suaj të shkojë pa probleme dhe, veçanërisht, të mund të përshtateni plotësisht me atë kulturë që duhet të respektohet më shumë si udhëtar sesa si turist.

Cila është përvoja më e keqe që keni pasur gjatë ditës tuaj të parë në një destinacion të ri?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*