Kamasutra dhe libri i famshëm hindu i dashurisë (Pjesa 1)

Në shekullin e XNUMX-të, teoritë e Sigmund Frojdit ishin përgjegjëse për të shpjeguar, në botën e psikologjisë, sjelljen e njeriut bazuar në seksualitetin e tij. Megjithatë shumë shekuj më parë, Malanaga Vatsiaiana, nga territori i largët i Kamasutra (i njohur sot si libri i pozave apo dashurisë seksuale), ku ai shpjegoi dhe propozoi nevojën për rregull dhe ekuilibër midis aspekteve të ndryshme të qenies njerëzore. Aspekte si shpirtërore dhe seksuale.

kamasutra1

Kamasutra u krijua në bazë të disa “aforizmat e dashurisë”, Krijuar më parë nga një burrë me emrin Nandim. Libra të tjerë si Ananga Ranga, shkruar nga Kalyana Malla gjithashtu trajtuan këto tema, por është Kamasutra që mori vëmendjen dhe famën më të madhe për shkak të ashpërsisë dhe seriozitetit të saj të shpërndarë në 36 kapituj që mbulojnë tema të ndryshme, të tilla si klasifikimi i burrave dhe grave sipas organeve të tyre seksuale, zgjedhja e partnerit, si të trajtohet një marrëdhënie, etj. Importantshtë e rëndësishme të përmendet se ky libër është përkthyer në gjuhë të panumërta dhe lexohet me vëmendje në të gjitha cepat e botës.

kamasutra2

36 kapitujt e Kamasutrës trajtojnë 7 tema themelore, gjithmonë duke e konsideruar marrëdhënien seksuale si një lidhje hyjnore, sesa një udhëzues të thjeshtë udhëzimi se si të bësh dashuri.

kamasutra3

Hyrja që përfshin 4 kapitujt e parë, merret me seksin në përgjithësi dhe vendin e tij në jetën e njeriut. Gjithashtu një klasifikim i grave. Pastaj ndërtoni diskutime rreth vetë aktit seksual. Duke theksuar rëndësinë e preambulës seksuale dhe lojërave seksuale ku puthjet marrin rëndësi, para marrëdhënies seksuale. Pastaj kemi ardhur në akt, dhe Kamasutra është përgjegjëse për shpjegimin e termave të tilla si orgazma, pozicione seksuale, tabu dhe situata të tjera të tilla si seks oral dhe treshe. Në kapitujt e mëvonshëm ai do të diskutojë zgjedhjen e një gruaje, njohjen dhe martesën, çfarë duhet të jetë sjellja e duhur e grave, rëndësia e joshjes për të tërhequr të tjerët në seksin e kundërt, dhe madje edhe se si të jesh një qytetar i mirë, ndër të tjera. Siç e keni parë, është një libër që synohej të lexohej vetëm nga burrat, dhe nuk është e çuditshme për ne sepse që nga kohërat antike kultura hindu është karakterizuar nga të qenit jashtëzakonisht macho.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   laura dijo

    A mund të më shpjegoni si është poza në 4?