Kheer, ëmbëlsira më ikonike në Indi

kheer

El Kheer, i njohur edhe si payasam o i paguarIsshtë një ëmbëlsirë tipike indiane që përgatitet me oriz basmati (është një lloj orizi me kokërr të gjatë që rritet në Indi), dhe gjithashtu përdor qumësht dhe sheqer. Pjesa më e madhe e aromës rrjedh nga përbërës të tjerë si: shafrani, kardamomi, fistikët dhe bajamet, të cilët kanë një rol kryesor në shumë prej recetave të ndryshme.

Kheer është një pjatë thelbësore në festa dhe festa hindu dhe myslimane. Emrin Kheer përkthehet si "qumësht".

Kheer përgatitet tradicionalisht në festivale, tempuj dhe në të gjitha rastet e veçanta. Disa gjithashtu shtojnë pak krem ​​për t'i dhënë asaj më shumë aromë. Zakonisht zbukurohet me shqeme, bajame, rrush të thatë dhe fistikë.

Në versionin e Indisë Jugore, payasam ose payasa është një pjesë integrale e ushqimit të zonës India e Jugut tradicionale. Payasam jugor gjithashtu përdor sheqer kafe dhe qumësht kokosi si një zëvendësim për sheqerin dhe qumështin.

Ka shumë versione rajonale që paraqesin variacione të caktuara në recetë, por me të vërtetë duhet ta provoni kur vizitoni disa nga destinacionet e saj më ikonike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*