Klima e Indisë: Cila është koha më e mirë e vitit për të vizituar Indinë?

La Indi, e vendosur në zemër të Azisë gëzon një gamë të gjerë të klimave. Më e njohur është fenomeni i quajtur muson, e cila zgjat gjatë gjithë verës boreale. Karakteristika e tij kryesore është shiu i gjatë, i rrëmbyeshëm. Ai udhëton në vend nga jugu në veri duke rritur nivelin e lagështisë. Monsoni sjell përmbytje dhe probleme si pasojë në rrjetet rrugore të vendit, të cilat në vetvete lënë shumë për të dëshiruar pavarësisht nga klima në atë kohë.

Shi në Indi

Isshtë vetëm nga shtatori kur musoni zvogëlohet në intensitet. Bregu lindor i vendit është zona e fundit që ndien efektet e saj, por tashmë në dhjetor klima indiane stabilizohet plotësisht, duke u bërë më e freskët dhe e butë. Dimri në veri është i ftohtë, pasojë e afërsisë me Himalajet, ndërsa jugu qëndron i nxehtë. Për pranverë, gjatë të tretës së parë të vitit, klima e qendrës së vendit është e butë. Temperaturat në atë zonë ngrihen midis marsit dhe majit me temperatura që madje kanë arritur 48 gradë Celsius, nxehtësi që zvogëlohet me fillimin e musonit, duke përfunduar ciklin e përshkruar më parë.

Verë në Indi

Koha më e mirë e vitit për të vizituar Indinë është midis nëntorit dhe marsit, kryesisht gjatë sezonit të thatë.. Qytetet veriore si New Delhi ose Agra gëzojnë një klimë shumë të mirë, ashtu si edhe qendra e vendit. Jugu, përkundër musonit që fillon në mes të vitit, zakonisht është i nxehtë përgjithmonë. Për të shkuar në Himalajet dhe për të parë malet më të larta në botë është më mirë të përgatitni një udhëtim në gusht ose shtator, kur musoni ende nuk ka arritur atë zonë të vendit.

Dimër në Indi

Shirat muson përcaktojnë rrugët turistike të Indisë. Megjithëse në teori ka stinë, ato nuk mund të diferencohen qartë gjatë gjithë vitit. Gjeografia e saj është çelësi për të kuptuar këtë kazan të shkrirjes së klimës, nga malet e mbuluara me dëborë të Himalajeve, të cilat regjistrojnë temperaturat më të ulëta në vend, në ishujt paradiziakë të Laccadives, përveç shtrirjes së saj të madhe prej më shumë se tre milion katrorë kilometra Oqeani Indian është gjithashtu një faktor që ndikon në zhvillimin e klimës së vendit. Ndonjëherë, ciklonet tropikale me origjinë nga deti sjellin si pasojë shira në brigje, veçanërisht në jug. Në thelb në Indi janë të pranishme stinët e pranverës, verës, musonit, të cilat zëvendësojnë vjeshtën dhe dimrin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*