Kodet Postare të Indisë

Shumë herë, kur na duhet të sigurojmë të dhënat tona, na kërkohet të shtojmë ato kodin postar, diçka shumë e zakonshme, por, a keni menduar ndonjëherë saktësisht se për çfarë shërben? Epo, kodi postar shërben për të lehtësuar njohjen se nga është personi që siguron të dhënat. Merrni shembullin e një pyetësori në Internet, në sajë të kësaj mund të zbuloni se nga cili qytet jeni; Përdorimi i tij zakonisht aplikohet shumë më tepër në lidhje me shërbimin klasik të postës, duke ndihmuar shumë në procesin e rutimit të letrave dhe paketave për të ditur se cila është pika e dërgimit dhe destinacioni përfundimtar.

Importantshtë e rëndësishme të përmendet se vendi i parë në botë që prezantoi sistemin e kodit postar ishte Gjermania në mesin e viteve 60. Pastaj Shtetet e Bashkuara ndoqën shembullin. Si një fakt kurioz, ne ju themi që pavarësisht se është një shërbim shumë i përdorur, ka disa vende dhe shtete që nuk e kanë atë. Midis tyre mund të përmendim Irlandën, Gjibraltarin dhe Hong Kongun (Kinë).

Tjetra, le të njohim Kodet postare të Indisë. Andaman dhe Nicobar është 93 vjeç; Andhra Pradesh është 16140; ajo e Arunachal Pradesh është 291; Assam's është 3581; Bihar është 8689; Chandigarh është 84; Chhattisgarh është 3118; Delhi është 45; Goa është e 204; Gujarat është 8562; ajo e Himachal Pradesh është 2762; Kerala është 5040, ndër të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*