Kriket si një sport kombëtar

Ekipi i kriketit

El kriket Isshtë sport kombëtar në Indi, mijëra njerëz e praktikojnë atë çdo ditë në fushat që janë jashtë. Fanatizmi dhe vijimet e shkaktuara nga ky sport janë të ngjashme me ato të shkaktuara nga futbolli në Spanjë ose basketbolli në Shtetet e Bashkuara. Një çmenduri e vërtetë shkojmë.

Falë disa miqve indianë që më ndjekin, unë jam mjaft i azhurnuar me këtë sport, dhe akoma më shumë që nga viti i kaluar Ekipi Indian i Kriketit fitoi Kupa Botërore e Kriketit 2011, pas XNUMX vitesh pa sukses, duke u bërë kështu ekipi i tretë pas Australisë dhe Indisë Perëndimore që fiton Kupën Botërore të Kriketit më shumë se një herë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.