Kultura dhe Shoqëria Indiane

La Indi Ndodhet në rajonin e Azisë Jugore dhe zë pjesën më të madhe të nënkontinentit Indian. Me shtrirjen e tij prej më shumë se tre milion kilometra katrorë, sot, India është vendi i dytë më i populluar në botë, menjëherë pas Kinës. Territori i Indisë ka kufij tokësorë me Kinën, Nepalin, Pakistanin, Mianmarin, Butanin dhe Sikkimin, përveç Detit Arabik, Gjirit të Bengalit dhe Oqeanit Indian.

 

Kultura dhe Shoqëria e Indisë

Gjuha zyrtare e këtij kombi është hindishtja, pavarësisht nga fakti se në Kushtetutën zyrtare të vendit, pesëmbëdhjetë zona të tjera gjuhësore njihen, përveç gjuhës angleze, e cila flitet në një nivel mjaft të përparuar, nga shumica e popullsisë, të cilët në shumë raste punojnë në distancë për vendet Anglofonët. Lidhur me kushtetutën fetare, 78% i përkasin fesë zyrtare kombëtare, e cila është hinduizmiNjë tjetër 11% është myslimane, ndërsa 3% e mbetur është e ndarë midis Siks dhe animistëve. Megjithatë, ka edhe disa pakica hebreje dhe të krishtera, por për shkak të numrit të tyre të vogël, ato nuk përfshihen në statistikat e vendit.

Cuando habla de la kultura e indisë, Isshtë e nevojshme të kthehemi në origjinën e saj, për të qenë në gjendje ta kuptojmë atë, pasi që është krijuar në disa epoka të historisë, derisa të rezultojë në atë që dihet sot. Aktualisht kultura e Indisë është shumë e shumtë dhe e larmishme, meqenëse ka rajone të ndryshme, dhe secili prej tyre ka zakonet dhe veçoritë e veta, secili prej tyre ka krijuar fisin e vet kulturor. Sidoqoftë, ekziston edhe një unitet, i cili arrin krijimin e identitetit të tij kombëtar, i cili është shfaqur falë historisë së përbashkët të të gjithë vendit në tërësi.

Kultura dhe Shoqëria Indiane

Në Indi, feja zyrtare, Hinduizmi, është e lidhur ngushtë me të gjitha aspektet e jetës, pasi ka krijuar që strukturat shoqërore dhe fetare kanë mbetur të paprekura për mijëvjeçarë, këto janë shtylla e identitetit kombëtar. Shoqëria dhe strukturat e saj janë ruajtur, megjithë pushtimet, persekutimet dhe periudhën e gjatë në të cilën India ishte një koloni angleze. Sidoqoftë, me hyrjen e teknologjive të reja, India ka arritur t’i bashkohet modernitetit shpejt, duke u renditur si një nga tregjet me rritjen më të shpejtë në botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   veronikë dijo

  Nuk dua të di më shumë

 2.   Korrik dijo

  djem

 3.   chirinos të dayerlinit dijo

  Epo, ju jeni shumë e bukur, kjo është gjithçka që mund t'ju them

 4.   mary dijo

  eshte mire dhe une kam pasur shume

 5.   jessica dijo

  Epo më ndihmoi shumë, faleminderit

 6.   lupe maria dijo

  mmmm mirë nuk është e plotë nëse mund të vendosni kontribute më të plota për fenë ndër të tjera vlerësim më të mirë Unë do t'ju jepja një minimum prej gjashtë keqardhje xd është e shëmtuar e vërteta është naco dhe më shumë mirupafshim shpresoj se do të jetë mirë për ju jaajjajaja

 7.   John dijo

  i shëmtuar

 8.   jessica dijo

  Nuk është i plotë, nuk më ndihmoi aspak