Lopët e shenjta në Indi

Kur merremi me këtë temë, gjëja e parë që më vjen ndërmend është termi "lopa e shenjtë”, Me të cilin ne zakonisht nënkuptojmë dikë që nuk mund të preket ose të arrihet.

lopë-indi

Dhe kjo lopa, është një kafshë që konsiderohet e shenjtë në Indi, që nga feja e tij, Hinduizmi lejon adhurimin e kafshëve, dhe lopa është një simbol i amësisë dhe jetës. Konsiderohet gjithashtu një simbol i bujarisë për qumështin që ato ofrojnë. I tillë është nderimi për këto kafshë, saqë lindja e një viçi shkakton trazira të përgjithshme dhe vdekja e njërës prej tyre konsiderohet e ngjashme me vdekjen e një nëne.

Shtë e zakonshme të shohësh lopë që enden lirshëm në rrugët e IndisëAta janë të pajisur me shumë vëmendje dhe kujdes, dhe shumë herë nevojat e tyre janë mbi ato të Hindusëve.

lopë-indi2

Ndoshta në fushën e kulturës sonë perëndimore është paksa e vështirë të kuptohet kjo nderim i Hindusëve për lopët, por ata, nga ana tjetër, gjithashtu avokojnë për respekt për speciet e tjera të kafshëve dhe qeniet e gjalla, duke predikuar të mos hanë ushqim që është marrë dhuna, të tilla si mishi dhe peshku dhe më mirë rekomandon ngrënien e perimeve dhe qumështit dhe mjaltit, të cilat janë produkte të marra me metoda jo të dhunshme.

Si një fakt kurioz mund të shtojmë se në Indi një pije e butë e bërë nga urina e lopës aktualisht po tregtohet, të cilave u atribuohen veti medicinale.

lopë-indi3

Por së fundmi duhet ta theksojmë atë ky nderim për lopët në Indi po arrin një pikë të thyer, pasi që në rrugët e Indisë mund të shihni afërsisht 50 mijë kafshë të lirshme, në kushte të tmerrshme shëndetësore, dhe që shkaktojnë probleme të trafikut dhe madje edhe vdekjen e kalimtarëve, dhe është që shumë herë pronarët e tyre përfitojnë nga gjendja e këtyre lopëve për të lirojini të lirë dhe kështu mos i ushqeni vetë. Përveç kësaj, këto kafshë shpesh ushqehen me mbeturina, duke shkaktuar probleme serioze shëndetësore në një periudhë afatshkurtër. Kjo është arsyeja pse qeveria indiane është përpjekur t'i japë fund kësaj situate, duke zhvendosur lopët në një vend, madje duke paguar 30 euro për ata që do të kapin dhe dorëzojnë lopët, por kjo masë nuk është pritur shumë mirë, për shkak të besimi i madh i popullit hindu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   Carlos dijo

    Falë kësaj ata më kanë dhënë një pozitiv

  2.   david dijo

    Sa absurde, njerëz të shekullit XXI dhe akoma të mashtruar, jjjajajjaja, kafshët u krijuan për të mirën e qenieve njerëzore, hindu budallenj