Lumenjtë e Indisë

Ganges

India është një vend që ka një larmi lumenjsh, prandaj ne kemi mundësinë e praktikimit të turizmit lumor. Le të fillojmë udhëtimin tonë në Ganges River, një lumë i shenjtë, ku besimtarët hindu lahen për të pastruar trupat e tyre, por ju gjithashtu mund të shihni njerëz që lajnë rroba dhe enët, ndoshta për këtë arsye konsiderohet gjithashtu një lumë shumë i ndotur. Ganges ngrihet në Himalajet perëndimore, në shtetin Uttarakhand dhe udhëton 2,510 kilometra për t'u zbrazur përfundimisht në deltën e Ganges, në Gjirin e Bengalit.

Tani le të njohim Lumi Yamuna, konsiderohet të jetë degë më e madhe e lumit Ganges dhe një nga lumenjtë kryesorë në veri të Indisë. Ky lumë i shenjtë që ka lindur në akullnajën Yamunotri me lartësi rreth 6,387 metra, shquhet për ujërat e tij me ngjyra transparente. Yamuna udhëton 1,376 kilometra për të përfunduar përfundimisht në Triveni Sangam, Allahabad. Sipas legjendës, larja në ujërat e shenjta të Yamuna ju çliron nga mundimet e vdekjes.

El Lumi Betwa Isshtë një lumë i vendosur në veri të kombit, i cili ka lindur në vargmalin Vindhya, në veri të Hoshangabad, në shtetin Madhya Pradesh.

El Lumi Brahmaputra Konsiderohet si një nga lumenjtë më të gjatë në Azi. Lumi ka lindur në akullnajën Kubigangri, në Himalajet dhe udhëton 2.896 kilometra për t'u zbrazur përfundimisht në Gjirin e Bengalit, në deltën e Ganges.

El Lumi Majánadi Në një lumë të vendosur në pjesën qendrore-lindore të kombit, ai udhëton 858 kilometra dhe kalon nëpër shtetet Chhattisgarh dhe Orissa, duke u zbrazur përfundimisht në Gjirin e Bengalit.

Më shumë informacion: Hapat e Ganges

Foto: Udhëtime të paharrueshme në botë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*