Muzikantë të njohur të Indisë

Me këtë rast do të flasim për disa nga eksponentët më të shquar të Muzikë hindu. Në një rast të kaluar u takuam me Ravi Shankar, megjithatë ai nuk është i vetmi. Një rast tjetër i dukshëm është ai i Krishna Chakravarti, një grua që tani në moshën 51 vjeç është ndër figurat kryesore në përdorimin e citara. Ajo aktualisht është dekane e Fakultetit të Muzikës në Universitetin Hindu të Benares, një shembull i qartë i gjithë mjeshtërisë së saj në njohjen e muzikës Hindu. Që në moshë shumë të re ajo u njoh si një mësuese citariste, duke i dhënë asaj mundësinë për të marrë pjesë në sesione dhe koncerte me një mësues si i lartpërmenduri Ravi Shankar. Ndër koncertet e tij më të famshme është ai i Pallatit Mbretëror të Nepalit. Nëse guxoni të dëgjoni disa këngë të Krishna Chakravarty, mund ta bëni në Myspace dhe Mp3.com, për të përmendur disa site.

muzika4

Nuk mund të mos përmendim një muzikant tjetër të shquar. Ne i referohemi Ram Das Chakravarti, një sitarist i shquar që ka udhëtuar nëpër botë falë artit të tij.

muzika5

Muzikantë të tjerë të shquar janë Abbasuddin Ahmed, këngëtar i njohur i muzikës popullore Bengale, i cili lindi në 1901 dhe vdiq në 1959; Abdul ahad, një drejtor i famshëm muzikor Bengali; Pete më i miri, konsiderohet si Beattle i harruar sepse ai ishte bateristi i parë i bendit dhe që me siguri nuk e dinit se ai kishte lindur në Madras, Indi; Bharata muni, një muzikolog shumë i famshëm dhe antik; Lakshmi shankar, një këngëtar klasik lindi më 16 qershor 1926; mehli mehta; drejtori i njohur muzikor Zubin Mehta; Mirabai; Ananda shankar; Tyagaralla y Yesudas, për të përmendur disa.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*