Ndotja në Indi

Ndotja në Indi

La ndotje në botë kjo është për shkak të një sërë arsyesh të tilla si shpyllëzimi i Amazonës, nxjerrja e naftës në rezerva natyrore, ndotja e mjedisit, mbipopullimi njerëzor, ndotja bërthamore, ndotja e ujit, emetimi i C02, mbetjet bërthamore, ndotja detare, shfrytëzimi i minierave , etj

Në mes vendet më ndotëse të botës i gjejmë Brazilin, Shtetet e Bashkuara, Kinën, Indonezinë, Japoninë, Meksikën, Indinë, Rusinë, Australinë dhe Perunë.

Në rastin e Indi, Ndotja në thelb është për shkak të emetimit të gazrave ndotës dhe ndotjes së ujit. Vlen të përmendet se një nga qytetet më të ndotura në vendin aziatik është Ranipet, megjithëse kryeqyteti i New Delhi nuk është shumë mbrapa, dhe është se ai mund të shihet sot ndërsa një re e grimcave ndotëse mbulon qytetin. Kështu, New Delhi garon me Pekinin në Kinë dhe Ulan Bator në Mongoli) për titullin e kryeqytetit më të ndotur. Ju gjithashtu do të jeni të interesuar të dini se lumi i famshëm i shenjtë i kombit, Ganges, është një tjetër nga vendet më të ndotura në India.

Sidoqoftë, një seri veprimesh po kryhen për të shmangur ndotjen, siç është rasti i riciklimin e mbetjeve organike, i cili mund të shihet si një revolucion i mundshëm në sektorin e energjisë dhe në luftën kundër varfërisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*