Dallimet midis Indisë dhe Perëndimit

Veshja e grave indiane

Këtë herë do t'ju tregojmë disa ndryshimet midis Indisë dhe kulturës perëndimore. Le të fillojmë duke folur për divorcin. Shkalla mesatare e Divorcet në Perëndim është afërsisht 40% ndërsa në Indi, 8 martesa dështojnë në shtëpi 1,000 dasma. Liria dhe pavarësia e Perëndimit e bëjnë më të lehtë për gratë për të mbrojtur të drejtat e tyre, në Indi gratë përgjithësisht qëndrojnë të heshtura para abuzimit dhe preferojnë ta durojnë atë sesa të shihen keq në shoqëri.

Në Perëndim jemi mësuar punë në zona të ndryshme për të fituar jetesën dhe për ta përmirësuar atë. Ka gra kamariere që paguajnë studimet, të rinj që punojnë në qendra tregtare, etj. Kjo është, çdo punë është e denjë. India, megjithëse është e vërtetë që mentaliteti po ndryshon shumë ngadalë në qytete të mëdha, shoqëria ende i sheh disa punë si të padenja, veçanërisht në rastin e grave ose vajzave të familjeve të klasës së mesme.

Në mënyrë tipike në Perëndim në moshën 18 vjeç, i ri Ata përpiqen të bëhen të pavarur, megjithatë në Indi të rinjtë vazhdojnë të jetojnë si familje dhe babai kujdeset për ta derisa të martohen.

India është një shoqëri shumë konservatore i cili i kushtohet gjykimit të gjithçkaje, orientimit seksual, kastave, racave, besimit, gjinisë, etj. Në Perëndim, megjithëse është e vërtetë që ka njerëz racistë, ksenofobë, homofobikë, etj., Në përgjithësi shoqëria është shumë më e hapur dhe e lirë.

Në Indi, ndryshe nga Perëndimi, vishem mund të shkaktojë probleme. Gratë duhet të mbulojnë veten shumë më tepër sesa në vendet perëndimore. Përdorimi i minifundeve dhe pjesëve të sipërme duhet të shmanget plotësisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*