India, njerëzit dhe zakonet e tyre

populli india

Turistët që kanë pasur privilegjin të performojnë udheto per ne indi, ata ishin në gjendje të verifikonin që shumë nga zakonet e tyre janë vërtet të veçanta. Identiteti kulturor është pasojë e një bashkimi të racave dhe feve të ndryshme: Budistët, mysliman, jain, të krishterë dhe shumë më tepër grupe që kanë formuar një shoqëri multikulturore, duke qenë në gjendje të identifikojnë 15 zona gjuhësore në të gjithë vendin.

Një nga zakonet më të rrënjosura thellë që familjet kanë ditur të ruajnë është kujdesi i veçantë në lidhje me shkëmbimin e ushqimit dhe zgjedhjen e martesave.

Në këtë vend kushtet e jetesës janë të vështira. Jetëgjatësia për burrat është rreth 59 vjet dhe një më shumë për gratë. Në kthim, Indi Shtë një vend mjaft teknik, i cili mund të dëshmohet nga modeli i përparuar urban i qyteteve të mëdha. Mujeres Shumica e tyre kanë arritur të zënë pozicionet më të larta politike dhe afariste. Sidoqoftë, në zonat rurale situata e grave vazhdon të jetë e pasigurt.

Përzemërsia, mirësia, mikpritja, nënshtrimi dhe simpatia janë tipare të zakonshme të të gjithë indianëve. Turistët do të jenë në gjendje të ndiejnë trajtimin më të ngrohtë gjatë qëndrimit të tyre në Indi (Ata me siguri do të jenë në gjendje të bëjnë shumë miq në këto toka enigmatike).

Foto përmes:flickr


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   yaneth Feli dijo

    Gruaja indu eshte nje bukuroshe ne kete bote ps personalisht mendoj per te kenget e saj te dashurise dhe me shume waaaaaaaaa qe nuk thuhet master india do ta takoj si nga vendi bb

  2.   DUNIA RAMOS dijo

    Pershendetje kjo eshte historia ime e dija nje njeri nga India ne New york qe te dy bien ne dashuri dicka qe nuk do e lejoja kisha frike se do vriste veten atehere vendosa te abortoja ai u betua se do te ishte gjithmone me mua por ai me genjeu sot ai me injoron dhe ai ka nje te dashur ne Indi quhet AVNEE SAGGU dhe do te doja qe ajo te kuptonte se cfare me ka ndodhur sepse nuk eshte e drejte ajo qe ai beri me jeten time lengun me mua mund te me ndihmoni