Pallatet më të rëndësishme në Indi

Indi është një vend i stërmadh me një kulturë të larmishme dhe të hollë. Ka më shumë se 1.400 milion banorë dhe është djepi i kulturës në këtë pjesë të botës, veçanërisht nëse flasim për Budizmin, Hinduizmin dhe fetë e tjera.

Arkitektura e vendit pasqyron historinë e tij, kështu që sot do ta dimë pallatet më të mira në Indi. Sigurisht, nëse nuk keni shkuar ende në një udhëtim, do të përfundoni me një dëshirë të jashtëzakonshme të paketoni valixhen ose çantën tuaj të shpinës, të vaksinoheni dhe të merrni një aeroplan.

Indi

India është në jug të kontinentit aziatik dhe kufizohet me kombet aktuale të Pakistanit, Nepalit, Kinës, Birmanisë, Bangladeshit dhe Butanit. Në duart e princërve të ndryshëm u aneksua gradualisht në Perandorinë Britanike, për të arritur pavarësinë e saj totale në mes të shekullit të XNUMX-të.

Ju me siguri e dini Gandi dhe lëvizjen e saj për pavarësi nga jo dhuna. Rezultati ishte sovraniteti i Indisë, një vend sot të përbërë nga 28 shtete dhe tetë territore, e cila funksionon si një demokraci parlamentare dhe ka një ekonomi të lulëzuar dhe të rëndësishme.

Sidoqoftë, India ka aspekte të tjera pasi nuk ka qenë në gjendje të dalë nga kequshqyerja, analfabetizmi dhe varfëria. Ambshtë e paqartë, sepse në të njëjtën kohë që ekonomia e saj nuk ndalet së rrituri dhe ajo ka armë bërthamore… është një vend me një popullsi jashtëzakonisht të varfër dhe me humnera të mëdha socio-ekonomike.

Pallatet e Indisë

El trashëgimia kulturore e indisë është fantastike dhe e kaluara e saj e lavdishme pasqyrohet në një numër mahnitës të pallateve dhe pallateve të krijuara nga mbretër, princër dhe maharaxha të cilët dikur mbretëronin si zotër absolutë të këtyre tokave.

Pallati Mysore

Ky pallat është projektuar në 1912 nga një arkitekt britanik. Ata ishin 15 vjet punë të vazhdueshme dhe rezultati është një ndërtesë që kombinoni stilet: Musliman, Gotik, Rajput dhe Hindu. Pronarët e saj ishin anëtarë të familjes Wodeyars, familjes mbretërore të Mysore.

Sot pallati është në gjendje të mirë: a pallat guri tre katesh me shumë oborre, kopshte dhe pavione, përveç galerisë së portreteve mbretërore. Kompleksi i pallatit përfshin gjithashtu dymbëdhjetë tempuj hindu.

Vizitat lejohen por nuk mund të bëni fotografi brenda. Hapet çdo ditë nga ora 10 e mëngjesit deri në 5:30 pasdite. Çdo të Dielë dhe pushime pallati ndriçohet me 100 mije llampaE shkëlqyeshme! Nga ora 7 deri në 7:45 pasdite.

Pallati Imaid Bhawan

Ky pallat është në qytetin e njohur të Jodhpur, në kodrën Chittar. Ndërsa pallati i mëparshëm është një ndërtesa e shek, pasi që u përfundua në 1943. evenshtë edhe sot një nga Rezidencat private më të mëdha në botë me 347 dhoma.

Sot Pallati Imaid Bhawan është në duart e Mahraja Gaj Singh dhe ka një muze me një koleksion të pasur me orë, fotografi, makina klasike dhe leopardë të balsamosur. Pallati ka një pamje të jashtme super luksoze dhe një brendshme që ndërthur stilin Art Deco të Perëndimit me ringjalljen klasike me disa indiane.

Edhe pallati përfshin një hotel me vetëm 64 dhoma, menaxhuar nga zinxhiri hotel Taj.

Pallati i Qytetit Udaipur

Ky pallat është i vjetër mirë daton nga shekulli XVI. Shtë në një kodër dhe ka një pamje të bukur panoramike të Udaipur, vargmalit Aravali dhe Liqenit Pichola. Ajo gjithashtu ka një përzierje të bukur të stileve Mughal dhe Rajasthani.

Pallati ka ambiente të brendshme të bukura, me shumë pasqyra, murale, mermer, sende argjendi dhe një pishinë pafundësie që përfshin dhomat. Shtë një destinacion i njohur turistik dhe një mënyrë e shkëlqyeshme për të përjetuar luksin mbretëror, në këtë rast nga dinastia Mewar.

Pallati i Qytetit është i hapur çdo ditë të javës, nga ora 9:30 deri në 5:30 pasdite.

Jai vilas mahal

Ky pallat dikur i përkiste Maharaja e Gwalior. Isshtë nga Shekulli XIX dhe eshte shume Stili evropian. Ajo ka tre kate dhe gjithashtu ndërthur stilet arkitektonike. Në katin e parë stili të kujton Toskana, i dyti është më Italian, me kolona Dorike, dhe i treti ka një stil më Korintian.

Gjëja më e mirë për pallatin është e bukura Dhoma Durbar, me shumë ar, llambadarë dhe dosje me gëzof. Sot është një muze ku mund të shihni një koleksion të mirë të armëve antike, dokumenteve historike dhe objekteve historike.

Ky pallat hapet nga Prilli deri në Shtator nga ora 10 e mëngjesit deri në 4:45 pasdite, dhe nga Tetori deri në Mars hapet nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 4:30, por mbyllet të Mërkurën.

Pallati Chowmahalla

Wasshtë ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe ishte rezidenca zyrtare e nizamëve të zonës. Ka dy oborre, një në jug me katër pallate të stilit neo-klasik dhe një në veri me një korridor të madh me një pellg dhe një burim.

Salla Khilwat Mubarak është spektakolare dhe këtu ndodhën ceremonitë dhe ngjarjet zyrtare fetare. Në ditët e sotme, turistët mund të ecin nëpër të dy oborret dhe të vizitojnë sallën, e cila ndërthur stilet Mughal dhe Persian, si e gjithë ndërtesa.

Pallati Chowmahalla, fjalë për fjalë emri do të thotë katër pallate, është i hapur çdo ditë përveç të Premtes dhe festave kombëtare, nga ora 10 e mëngjesit deri në 5 pasdite.

Pallati i Qytetit Jaipur

Shtë një nga pallatet më të njohura në Indi dhe një nga më të dashurit. Shtë ndërtuar në 1732 dhe i përkiste Maharaja të Jaipur, Sawai Jai Singh II, mbret për 45 vjet. Më parë kishte të tjerë, por ai ishte i fundit.

Në 1949 mbretëria e Jaipur u bashkua me Indinë, por ndërtesa mbeti si rezidenca e familjes mbretërore. Çfarë lloj pallati është? Ajo kombinon stilet arkitektonike, evropiane, Rajput, Mughal. Ka shumë kopshte, pavijone dhe tempuj.

Pallati është i njohur për vetën pasarela të dizenjuara si pallonj. Vështrimi i pikave është i lejuar nga e hëna deri të dielën nga ora 9 e mëngjesit deri në ora 5 pasdite.

Pallati Laxmi Vilas

Ky pallat është mbresëlënës dhe është në një pjesë të madhe. Thuhet se është edhe rezidenca private më e madhe e banuar që nga ajo kohë është katër herë më i madh se Pallati Buckingham.

Ishte rezidenca zyrtare e familjes mbretërore të Vadodara dhe trashëgimtarët e tyre ende jetojnë këtu. kompleks pallati Ka disa ndërtesa, pallate, një muze dhe gjithçka ka mobilje, objekte arti dhe piktura nga e gjithë bota.

Brendësia është e mrekullueshme, por po ashtu edhe pjesa e jashtme, me kopshtet e saj të kujdesura, pothuajse të pastruara dhe një kampo de golf 10 vrima. Për fat të mirë, pallati është i hapur për vizitorët, çdo ditë përveç festave dhe të hënave, nga ora 9:30 deri në 5 pasdite.

Lake Palace ose Jag Niwas

Shtë në Liqenin Pichola dhe Wasshtë ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Ajo i përkiste familjes mbretërore Mewar dhe sot punon si një Hotel luksoz me shumë mermer të bardhë. Ka 83 dhoma dhe suita dhe ata thonë se është një nga hotelet më romantikë në ekzistencë.

Siç është në buzë të një liqeni udhëtime me varka janë rendi i ditës. Një fakt: në 1983 ishte vendndodhja e filmit James Bond Octopussy. E tyre të ftuarit më të njohur ishin Mbretëresha Elizabeth, Vivien Leigh ose Jacqueline Kennedy.

Pallati Falaknuma

Ky pallat u shndërrua gjithashtu në Hotel luksoz. Ajo i përket zinxhirit të hoteleve Taj Hotels, që nga viti 2010, dhe është i shkëlqyeshëm. Isshtë e ndërtuar në një kodër gati 610 metra të lartë dhe kështu ka pamje të bukur të Qytetit të njohur Pearl.

Brendësia ka llambadarë venecianë, shtylla romake, shkallë mermeri, statuja kudo dhe mobilje me stil. Ajo gjithashtu ka kopshte të stilit japonez, të stilit Rajasthani dhe të stilit Mughal.

Pallati Rambagh

Ky pallat ishte dikur shtëpia mbretërore e Maharaja e Jaipur. Që nga viti 1857 është një hotel gjithashtu nga grupi Taj Hotel. Dhomat e tij u shndërruan në apartamente dhe sot mysafirët shëtisin nëpër korridore të bollshme mermeri dhe kopshte të bukura.

Këto janë vetëm disa nga pallatet më të mira në Indi. Ka shumë më tepër, pasi pasuria e dinastive lokale ishte e madhe. Për fat të mirë ata kanë mbijetuar deri më sot dhe në një farë mënyre apo në një tjetër, ose si turistë ose si mysafirë me fat, ne ende mund t'i vizitojmë ata.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*