Pije popullore indiane

Nimbu pani Këtë herë do të flasim për disa pije të njohura të Indisë. Le të fillojmë duke përmendur Nimbu pani, një pije që shpesh përdoret për të shoqëruar vaktet. Shtë një lloj limonade që përmban edhe ujë trëndafili. Për ta përgatitur, ju duhet lëngu i katër limonëve, një litër ujë, sheqer ose mjaltë dhe ujë trëndafili.

Nga ana e tij zonja Shtë një pije e bërë nga kosi. Unkshtë i ftohtë pasi pi fuqi të madhe ftohëse dhe mund të jetë i ëmbël ose i kripur.

El Feni Shtë një pije alkoolike tipike e Goa-s, e bërë nga arra shqeme ose qumësht kokosi.

 

El Chai masala Isshtë një pije tipike e Indisë së Jugut, e përbërë nga një përzierje çaji me erëza dhe bimë aromatike. Shtë një nga pijet më të njohura në kuzhinën indiane, duke qenë gjithnjë e më popullore në Perëndim falë vetive dhe aromës së shijshme.

Informacione të mëtejshme: Smoothies me kos: pije nga India

Foto: Karbektomi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*