Piktorë të shquar të Indisë

Abanindranath Tagore

Me këtë rast do të dimë kush janë më të spikatur Piktorë indianë. Le të fillojmë duke përmendur Abanindranath Tagore, konsiderohet si babai i artit modern indian. Abanindranath Tagore lindi në 1871 dhe vdiq në 19511.

Jamini roy Ai lindi në 1887 në Bengal dhe ndërroi jetë në 1972. Ai konsiderohet si një nga piktorët më dominues të shekullit të kaluar. Ai ishte një nga studentët më të njohur të Abanindranath Tagore.

Amrita shergill Ajo ishte një piktore revolucionare për kohën e saj e konsideruar si më e rëndësishmja e shekullit të 1913-të. Ai lindi në vitin 1941 dhe ndërroi jetë në vitin XNUMX.

Makbul Fida Husejn ishte një piktor indian i lindur në 1915 dhe vdiq në 2011. Ai ishte një nga piktorët më të rëndësishëm modernist në Indi. Pikturat e tij janë konsideruar narrative, dhe janë ekzekutuar në një stil kubist. Temat e tij trajtonin tema të ndryshme si Mohandas K. Gandhi, Nënë Tereza, Ramayana, Mahabharata, Raj Britanik, motive të jetës urbane dhe rurale në Indi.

Bose nandalal Ai ishte nxënës i Abanindranath Tagore dhe Havell. Ajo lindi në 1882 dhe vdiq në 1966. Punët e saj klasike përfshijnë piktura të skenave nga mitologjia indiane, gratë dhe jeta e fshatit.

Rabindranath Tagore Ai ishte një artist i shumanshëm, përveç se ishte një dramaturg i shkëlqyeshëm, ai ishte një piktor i shkëlqyeshëm. Ai lindi në 1861 dhe ndërroi jetë në 1941.

Mukul Chandra Dey ishte një piktor i lindur në 1895 dhe vdiq në 1989. Ai ishte një student i Rabindranath Tagore. Ai konsiderohet si një nga artistët më të mirë të gdhendjes në historinë e Indisë.

Më në fund le të përmendim Raya Ravi Varma , i lindur në 1848 dhe vdiq në 1906. Shumica e pikturave të tij përshkruajnë gra të veshura bukur me sari, si dhe skena nga epika mitike e Mahabharata dhe Ramaiana. Pikturat e tij konsiderohen ndër shembujt më të mirë të shkrirjes së traditave autoktone me teknikat e artit akademik evropian.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   Isaac dijo

    Kam gjetur tek piktorët e rëndësishëm të Indisë, njërin prej të cilëve unë e njoh një vepër, por dua të njoh disa që nuk shfaqen në listë, ka mundësi që ju t'ia dërgoni listën dhe të më tregoni nëse janë të rëndësishme. Unë do të ju falënderoj shumë