Prerja e flokëve: Një traditë mijëvjeçare hindu

El kujdesi për flokët do të jetë gjithmonë një shqetësim për shumë njerëz, veçanërisht për ata që nuk kanë kohë të mjaftueshme në ditën e tyre të përditshme për të qenë në gjendje të hulumtojnë mbi këtë temë. Pavarësisht kësaj, ekzistojnë disa këshilla të thjeshta që mund ta bëjnë jetën më të lehtë për të gjithë ata njerëz që nuk dinë më se ku të shkojnë me flokët e tyre. Në rast se nuk e keni ditur, ne do t'ju tregojmë se në Indi, flokët janë jashtëzakonisht të rëndësishme jo vetëm në aspektin estetik, por edhe në atë fetar. Po, në tempujt e Indisë, flokët shërbejnë si një ofertë për perënditëNdoshta kjo është arsyeja pse India konsiderohet si eksportuesi kryesor në botë i flokëve natyralë, i cili përdoret për të bërë paruke dhe zgjatje të flokëve. eksporti i flokëve Burimet njerëzore nga India krijojnë afërsisht 300 milion dollarë.

Çdo vit, miliona adhurues të Hinduizmit shkojnë në tempuj për të dhënë një pjesë të madhe të flokëve të tyre si një shenjë respekti dhe mirënjohjeje për hyjnitë e tyre më të rëndësishme. Ndër tempujt më të vizituar nga ata që dëshirojnë të japin flokët e tyre si një dhuratë ne gjejmë Tirumala Balaji (kushtuar Zotit Venkateswara, një prej avatarëve të perëndisë hindu Vishnu), në pjesën jugore të vendit, konkretisht rreth 130 kilometra nga qyteti Chennai. Vlen të përmendet se kjo praktikë nuk është e re, por tashmë ka më shumë se një mijë vjet traditë. Ju do të befasoheni kur të dini se jo më pak se 9 milion adhurues dynden këtu çdo vit.

Më në fund ju themi se tradita e prerjes së flokëve në Indi është një simbol i shkëputjes nga egoja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   i ri dijo

  Unë do të doja të kontaktoj për të blerë flokë për sasinë e tempullit të tirumala ju lutem, ju faleminderit shumë

 2.   i ri dijo

  Nëse mund të më lidhni me importuesit nga tempulli i Tirumala-s, ju faleminderit shumë!

 3.   zambak dijo

  pershendetje a mund dikush te me jape ndonje informacion per te blere floket ne indiane direkt FALEMINDERIT
  zambak

 4.   Julius almeida dijo

  Përshëndetje, kam një pyetje a është e nevojshme që unë të shkoj në Indi për të blerë flokë apo ka ndonjë kurvërues indian që mund të kontaktojë të vjellat.

 5.   katherine dijo

  Unë do të doja të kontaktoj çdo furnitor të flokëve Indu, ju lutem më nxitni, nëse dikush di diçka për të më ndihmuar ju lutem

  1.    Reyes dijo

   Përshëndetje kam flokë direkt nga Los Templo. Kush është i interesuar. Te lutem pergjigju. Mbretërit

   1.    Joaquin dijo

    Merrni kontakt me mua, numri im i telefonit është +34 608501168

 6.   sugjerim dijo

  Jam i interesuar të krahasoj flokët për të bërë paruke për njerëzit me kancer që më ndihmojnë

 7.   Esly dijo

  Përshëndetje Unë dua të blej flokët e tempullit në kilogram Unë jam shumë i interesuar në flokët tuaj numri im i
  Telefoni eshte 50767629824 ju lutem me kontaktoni

 8.   shenjtërore dijo

  pershendetje Dua te blej floket direkt nga India qe duhet te bej tabernakull