Cilat janë portet kryesore në Indi?

Chennai

Chennai

Sot ne do të vizitojmë portet më të rëndësishme në Indi. Le të fillojmë duke përmendur ishujt e Andaman dhe Nicobar, të cilat lejojnë shkëmbimin e mallrave nga deti me vende të tilla si Indonezia dhe Tajlanda. Ishujt Andaman dhe Nicobar ndodhen në Oqeanin Indian, konkretisht në Gjirin e Bengalit.

Ne gjithashtu duhet të përmendim Chennai, i njohur gjithashtu si Madras, një qytet port i vendosur në jug të Indisë, në shtetin e Tamil Nadu. Vlen të përmendet se konsiderohet të jetë porti më i madh në Gjirin e Bengalit.

Cochin është një qytet port i vendosur në shtetin e Kerala dhe i larë nga Deti Arabik. Cochin konsiderohet si një nga portet kryesore detare në vend. Erëzat më të rëndësishme eksportohen nga këtu.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet Bharuch, një qytet port i vendosur në shtetin e Gujarat, i famshëm për të qenë një pikë e rëndësishme në tregtinë e lashtë romake me Indinë.

Bombei o Mumbai është një qytet port që ndodhet në shtetin e Maharashtra dhe laget nga Deti Arabik. Do të jeni të interesuar të dini se ai konsiderohet porti më i rëndësishëm në nënkontinent pasi ka 40% të trafikut të huaj të vendit.

Makilipatnam është një qytet port i vendosur në shtetin e Andhra Pradesh. Vlen të përmendet se qyteti ishte një port i rëndësishëm për tregtinë franceze, britanike dhe holandeze në shekullin e 350-të. Sot ajo ka një port peshkimi me kapacitet për XNUMX anije.

Në fund duhet të përmendim Visakhapatnam, një qytet tjetër port në shtetin e Andhra Pradesh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*