Qendrat Arkeologjike në Indi

Me një traditë të lashtë, është e zakonshme për Indi ai posedon një numër të mirë të hapësirave magjepsëse arkeologjike që ia vlen të njihen, dhe territori i tij i gjerë do të kërkojë mot të mirë për të qenë në gjendje të eksplorojmë disa pika kyçe në këtë drejtim gjithnjë e më me hollësi. Le të ndalemi për të njohur vetëm disa prej tyre, duke qenë vetëm disa që kanë shumë për të dashur të na tregojnë, duke pasur një histori latente në muret dhe hapësirat e tyre.

Le të fillojmë me Hampi, konsiderohet kryeqyteti i fundit i mbretërive të mëdha hindu të Indisë jugore, Perandorisë Vijayanagara. Vendndodhja e saj është në shtetin e Karnataka dhe në 26 kilometra katrorë mund të gjenden rreth 350 tempuj, nga të cilët disa janë vetëm në rrënoja. Ata që janë në gjendje më të mirë tregojnë madhështinë që ajo fitoi, veçanërisht në mjediset e jetës reale, një mrekulli vizuale.

Ne gjithashtu mund të ndjekim rrugën e qytetërimit Harapane, e cila është e vendosur në pjesë të ndryshme të Indisë me gjurmë të ndryshme të civilizimit të saj të mëparshëm. Për shembull, ne mund të marrim parasysh mbetjet e metropolit Dholavira, i cili është më shumë se 2.500 vjet i vjetër, gjë që e bën atë një pikë interesi për ata që duan të njohin arkitekturën e saj të largët, por plot komoditete të tilla si arkitektura e mirë. Ose kanalet për rrjedhën e ujit. Si një fakt kurioz, shkrimet e vetë Harappan-it mbeten të panjohura edhe në kohën tonë.

Tani le të shkojmë në Dholavira, një vend arkeologjik i vendosur në Bhachau, brenda shtetit të Gujarat, në veriperëndim të kombit. Këtu do të gjejmë rrënoja të rëndësishme të qytetërimit të Luginës së Indusit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*