Safirët e famshëm të Kashmirit

Siç dihet, ekzistojnë katër lloje të gems më e rëndësishmja që mund të gjendet në botë, në këtë grup të zgjedhur gjejmë diamante, smeraldë, rubinë dhe safirët. Të gjithë ata janë padyshim mallrat që duhet të merren nga çdo dashamirës i bizhuterive dhe gurëve të çmuar si një koleksion, e njëjta arsye pse çmimi që ata zakonisht kanë në treg rritet shumë i lartë.

Sot ne do t'i përkushtohemi vetes duke folur për safirët, posaçërisht prodhimin e tyre Indi. Importantshtë e rëndësishme të përmendet se safirët më të mirë prodhohen në qytetin e Lesh kashmiri. Vlen të përmendet se safirët janë prodhuar në Indi për disa shekuj dhe që atëherë kanë qenë simbole të pasurisë.

Shtë zbuluar se në tekstet e lashta sanskrite ata tashmë flisnin për safirët dhe ishin klasifikuar si Maharatnani ose Bizhuteritë e Mëdha. Një nga gurët më të rrallë dhe më të bukur është safiri blu ose nilamani i ndarë. Vlen të përmendet se në atë kohë fuqitë e mbinatyrshme u atribuoheshin safirëve dhe se ata kishin një marrëdhënie të ngushtë me planetët. Safiri në veçanti ishte i lidhur me planetin Saturn.

Kthimi në temën e safirët e kashmiritImportantshtë e rëndësishme të përmendet se këto janë nxjerrë nga një rajon i largët në malet Himalaje, në veriperëndim të Indisë. Këto safirë janë nxjerrë nga një minierë e vendosur në një luginë që ndodhet rreth 4,500 metra mbi nivelin e detit.

Nëse jeni adhurues i bizhuterive dhe keni para të mjaftueshme për t’i shpenzuar në një xhevahir luksoz, atëherë nuk mund të ndaloni të zgjidhni safirët e Kashmirit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*