Sari dhe dhoti, dy veshje klasike në Indi

Dhoti hindu

Djali i veshur me veshje klasike për burra

Një nga gjërat që më së shpeshti tërheq vëmendjen tek të huajt kur ata vizitojnë Indinë janë rrobat që veshin shumë njerëz, diçka që është kryesisht në përputhje me rajonin ku jemi, si dhe fenë dhe gjithashtu klimën dhe që do të shihni të ndryshojë ndërsa shkoni. që të lëvizni nga një rajon në tjetrin dhe që e bëjnë këtë vend diçka ndryshe për sa i përket veshjeve tradicionale

Për shembull, të dyja sari si salwar kamez Ato janë kostume unisex ku bien në sy pantallonat e gjera dhe tunika, diçka e veshur nga burrat dhe gratë edhe pse te burrat më tradicionale është mushkëritë o dhoti kurta.

Sari është një rrip i gjatë prej pëlhure pa qepjer që gratë priren të varen në disa mënyra të ndryshme nga trupi i tyre. Sot, një nga mënyrat më të zakonshme për ta veshur është ta mbështillni rreth belit dhe më pas ta varni mbi supe. Kombinimi i përsosur i një saree është me një majë të ngushtë, me mëngë të shkurtra, të njohur si choli ose ravika.

Kjo veshje e ka zanafillën në Luginën e Indusit midis 2.800 dhe 1.800 para Krishtit falë referencave të gjetura nga arkeologë të ndryshëm që zbuluan statujën e një prifti i cili kishte një copë nga ajo që dukej se ishte një leckë e mbështjellë rreth tij, kështu që është një nga më të vjetrat veshje të njohura, të paktën në Indi.

Nga ana e tij, dhoti përdoret gjerësisht në Rajasthan, Maharashtra dhe Gujarat, në Indinë perëndimore, nga burrat, megjithëse ekzistojnë lloje të ndryshme në varësi të rajonit në të cilin gjenden dhe jo në të gjitha vendet duken njësoj. Në Guxharat burrat mbajnë dhoti me një kurta (një mantel i butë).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*