Savita Bhabhi: Komika më e popullarizuar dhe e diskutueshme e Indisë

Më pëlqen të lexoj komike dhe është një lloj arti që me të vërtetë nuk ka kufij. Mund të jetë që komikët janë sinonim me Shtetet e Bashkuara, Evropën ose Japoninë, por e vërteta është se, për shembull, ka edhe komike në Indi dhe një nga komikët më të njohur është Savita Bhabhi.

Kështu quhet Komiku më i popullarizuar dhe më i diskutueshëm i Indisë dhe sot, në Absolut Viajes, kemi ndërmend ta takojmë. Një komik indian? Me të vërtetë? Epo po, kështu që është koha të largohemi nga manga dhe komikët e tjerë aziatikë dhe perëndimorë për një kohë për të njohur një komik Bërë në Indi.

Komike në Indi

Le të marrim pjesë, tha Jack the Ripper. Pra, le të fillojmë duke njohur pak botën e komikave në këtë vend të stërmadh dhe të gjerë. Komike indiane shkojnë me emrin e chitrakatha. fjala përfshin libra komikë dhe romane grafikë që përfaqësojnë kulturën e vendit, dhe kështu, ato botohen në disa prej gjuhëve që fliten këtu.

Le të kujtojmë se India ka një fe dhe mitologji super të pasur, kështu që vendi ka një traditë të gjatë të lexuesve të librave, romaneve grafike dhe komike nga fëmijëria e hershme. Akoma, industria e komikave fillon në vitet '60, por vetëm për familjen dhe fëmijët publik. Dega e të rriturve të gjinisë më vonë evoluoi këtu, por përfundimisht ia doli.

Në një nivel ekonomik, Komika indiane ishte jashtëzakonisht e suksesshme në fund të viteve 80 dhe fillimi i dekadës vijuese, vite në të cilat printerët nuk u dhanë shumë. Sigurisht, numrat e ngjashëm të shtypjeve dhe të shitjeve kanë rënë që atëherë, si në të gjithë botën, dhe për sa i përket segmentit të fëmijëve nuk ka qenë në gjendje të konkurrojë me kanalet televizive ose industrinë e lojërave video.

Në çdo rast, çdo vit ka ngjarje të caktuara që bërthamojnë botën e komikeve indiane, të tilla si India Comic Con, Comics Fest India, Indie Comix Fest ose Panairi Botëror i Librit në New Delhi. Dhe është gjithashtu e vërtetë që shumë krijues komikë indianë kanë filluar të migrojnë në Perëndim duke punuar pak për Dark House, DC, Archies ose Image.

Savita Bhabhi, komiku porno

Duke ditur pak për botën e komikeve indiane, le të kalojmë tani në këtë komik popullor dhe i diskutueshëm. Pse e diskutueshme? Isshtë se është një komik pornografik dhe seksi në Indi është mjaft çështje.

Savita është emri i plumbi femëror, Një mik i shtëpisë me sjellje të çuditshme sipas kulturës indiane. Fjala tjetër, Bhabhi, do të thotë kunata dhe është një term respektues i përdorur në veri të vendit për t’iu referuar amvise.

Komiku u shfaq për herë të parë në 2008, në Mars, dhe ishte menjëherë e diskutueshme sepse shoqëria indiane është shumë konservatore. Shumë thanë që komiku përfaqësonte një krah liberal të shoqërisë, por ne tashmë e dimë që ai krah është i vogël.

Por, a nuk është pornografia e paligjshme në Indi? Po, prodhimi i pornografisë është i paligjshëm, kështu që nga fillimi uebfaqja ku u botua komika ishte censuruar nga qeveria në përputhje me ligjin aktual. Por menjëherë kishte pretendime liberale dhe pastaj shumë gazetarë u bashkuan në kritikimin e masës së qeverisë, duke e quajtur atë mediokre dhe patriarkale. Kështu, ujërat u trazuan mjaftueshëm sa që komiku nuk u shkatërrua.

Në fillim krijuesit e komikes dhe faqes në të cilën u botua u mbajtën në anonimitet, me emrin e përgjithshëm të Porno Empire, por një vit më vonë, në 2009, Puneet Agarwak, krijuesi i faqes dhe indianët e brezit të dytë që jetojnë në MB, zbuluan identitetin e tij për të vazhduar luftën kundër ndalimit. Por familja nuk po kalonte një kohë të mirë dhe disa javë më vonë njoftoi zbres në komik.

Nuk zgjati shumë por ishte një sukses, dhe pastaj filluan të shfaqen përshtatje të caktuara në gjuhë të tjera. Gjegjësisht, në vitin 2011 kishte nje komedi, në vitin 2013 një film dhe në vitin 2020 a Luaj, të gjitha të frymëzuara nga karakteri seksi i amvisës indiane.

Aventurat e Savita Bhabhi

Formula është e thjeshtë dhe si gjithmonë e suksesshme kur bëhet fjalë për ngritjen e temperaturës së burrave: Savita është një grua e re dhe e bukur, vullnetare dhe e martuar. Duke ditur pak për zakonet indiane, ne e dimë që ajo është e martuar sepse flokët e saj janë lyer pjesërisht me të kuqe të thellë, dhe ajo gjithashtu mban një vathë prej ari që është ekuivalenti indian i unazës së martesës.

Savita gjithashtu zakonisht mban një sari tradicional dhe nyjën e kuqe midis vetullave të saj Bindi. Burri është larg shtëpisë, pra për t’i shpëtuar vetmisë, mërzisë dhe pakënaqësisë seksuale Savita është shumë miqësore me të gjithë ata që kalojnë. Dhe nga miqësia themi se ajo bën seks me të gjithë. Asgjë nuk është tabu, mëkatare dhe e ndaluar. Ka edhe disa inceste që mund të na zbulojnë në Perëndim ...

Komiku është i vërtetë saga e aventurave seksuale të ndaluara dhe për këtë arsye ishte një goditje për konservatorizmin e shoqërisë indiane. Për më tepër, fakti që komiku është përkthyer në nëntë nga gjuhët më të njohura të Indisë ka kontribuar në suksesin e tij. Një sukses që u pasqyrua në 30 mijë pajtimtarë që ka ditur ta ketë në kohën e tij të lulëzimit.

Suksesi i Savita Bhabhi gjithashtu ka shkaktuar debate të ashpra midis sociologëve. Në fund të fundit thuhet se edhe sot 70% e popullsisë indiane është ende shumë tradicionale. Por, duke gjykuar nga komiku, zakoni nuk e bën murgun dhe se ju vishni një saree dhe dukeni tradicionale nuk do të thotë që ju nuk mund të bëni një jetë seksuale aktive dhe madje deri diku të lirë nga standardet tuaja kulturore.

Dhe kjo është ajo që Savita Bhabhi ilustron shumë mirë, çfarë ndodh në ambiente të mbyllura y nr derdh galeri Ne të gjithë e dimë që gjërat ndodhin në ambiente të mbyllura, por askush nuk flet për këtë ... ose të paktën nuk ishte folur shumë në Indi deri në mbërritjen e këtij komiku.

Por a kanë ndryshuar gjërat në Indi? Jo, duket se indianët nuk janë ende gati për një revolucion seksual. Në çdo rast, diskutimi i ngritur është gjithmonë pozitiv dhe lejon brezat e rinj të diskutojnë të paktën jetën e tyre seksuale më të lirë nga tabutë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*