Shëndeti i stilit indian

Në traditën indiane, kishte shumë lloje të ilaçe tradicionale, sipas zakoneve të secilës kulturë dhe qytete të saj, megjithatë, aktualisht, dy lloje të ilaçeve tradicionale janë rikuperuar, pasi kanë pozicionuar veten si ato kryesore.

mjekësi hindu

Një nga këto ilaçe tradicionale njihet si Ilaçi unani. Kuptimi etimologjik i këtij ilaçi i referohet drejtpërdrejt termit Jon, pasi Arabët menduan se ishin debitorë të mëdhenj të kësaj kulture. Tradita e Unanit e ka zanafillën në ilaçin Hipokrat Grek të Kanunit të Avicenës. Ishte veçanërisht gjatë sundimit mongol që mjekësia Unani kishte lulëzimin e saj në gadishullin Indian. Ishte në këtë periudhë që zbulime të mëdha kimike dhe ilaçe-kimike, përveç plotësimit me mjekësinë moderne perëndimore, e cila arriti rezultatet e saj më të mira në këtë ilaç tradicional.

ilaç-hindu2

Nga ana tjetër, lloji tjetër i ilaçeve, i cili është mjaft i famshëm në rajonin indian dhe pak i njohur në botën perëndimore, është ilaçi i njohur si Ayurveda. Ky lloj ilaçi, ndryshe nga sulmi vetëm ndaj sëmundjeve që mbingarkojnë trupin, gjithashtu ndihmon në relaksimin e mendjes dhe trupit, duke qenë kështu në gjendje të ruajë një gjendje shëndetësore integrale.

La ilaçe aurvedike, Ka një sërë trajtimesh alternative, të cilat lejojnë lehtësimin e sëmundjeve dhe sëmundjeve të tilla si pagjumësia, migrena, ndryshimet e sistemit nervor, përveç që janë në gjendje të arrijnë një ekuilibër në tretjen e stomakut.

ilaç-hindu3

Objektivi kryesor i mjekësisë tradicionale Ayurvedic nuk është thjesht shërimi i sëmundjeve, por gjetja e origjinës që gjeneron shqetësimin e trupit, si dhe gjetja e mënyrës ideale për individët për të arritur një gjendje shëndetësore të trupit të tyre, përmes ekuilibri i trupit me mendjen.

Ky lloj i mjekësisë tradicionale ka zbuluar se një nga elementët më të rëndësishëm shqetësues të trupit dhe shëndetit të njerëzve janë zakonet e këqija, nervozizmi i rëndë dhe stresi, të cilat prekin shumicën e popullsisë sot.

Për të zgjidhur shumicën e sëmundjeve dhe sëmundjeve, përshkruhen dieta, terapi masazhi dhe kurse relaksimi., meditimi dhe bimësia, e cila lehtëson në një mënyrë të natyrshme dhe pa kontradikta, shqetësimin që ndokush mund të ndiejë. Ky lloj ilaçesh është një alternativë e shkëlqyeshme për ata që duan të përdorin metoda më natyrale.

Ju tashmë e dini, mbase një mundësi udhëtimi për në Indi, qoftë në kërkim të shëndetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   Maria Reyes dijo

    Jam shumë i interesuar të di rreth kataraktave pasi jam në proces kirurgjik dhe jam 53 vjeç që më këshillojnë pasi e di që ky është një vizion interesant shëndetësor për tu njohur dhe praktikuar