Shfaqjet më të famshme televizive nga India

Mahabharata

Këtë herë ne do të prezantojmë Shfaqjet dhe serialet më të njohura televizive në TV Indian. Le të fillojmë duke përmendur Mahabharata, seritë e transmetuara midis 1987 dhe 1988 çdo të Dielë nga ora 9 deri në 10 të mëngjesit. Ky program ishte aq i famshëm sa edhe BBC e transmetoi atë në Mbretërinë e Bashkuar me titra. Seriali është i bazuar në historinë epike hindu Mahabharat. Vlen të përmendet se seriali u zhvillua për 94 episode dhe luajti Arun Bakshi, Pramod Kumar, Aloka Mukerjee dhe Virendra Razdan.

Ramayana Ai konsiderohet të jetë programi i parë fetar në televizionin indian. Ky serial u transmetua në 1986 dhe arriti kulmin në 1988, dhe ishte i përkushtuar për të treguar historinë e Zotit Rama. Seriali ishte aq i famshëm sa njerëzit që jetonin në zonat rurale dhe nuk kishin televizionin e tyre, shkuan në shtëpinë e fqinjit për të mos humbur programin. Vlen të përmendet se u prodhua dhe u drejtua nga Ramanand Sagar, me pjesëmarrjen e Arun Govil, Deepika, Dara Singh dhe Arvind Trivedi. Seria përbëhej nga 78 kapituj.

Regjistri i humit ishte telenovela e parë dhe më e famshme në televizionin indian. Do të jeni të interesuar të dini se telenovela u transmetua në vitin 1984 dhe se ajo kishte pjesëmarrjen e Jayshree Arora, Seema Bhargava, Abhinav Chaturvedi dhe Ashok Kumar.

Kaun Banega Crorepati është shfaqja e parë e lojërave në televizionin indian, drejtuar nga super ylli Amitabh Bacchan. Ky është versioni indian i Kush dëshiron të bëhet milioner.

Gumëzhitje pançe Konsiderohet si programi më i mirë me humor në televizionin indian. Shtë një sitcom që ishte në transmetim midis 1995 dhe 1999.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*