Fort Kochi: Perëndimet e diellit, Erëzat dhe Sharmi Kolonial në Indinë e Jugut

Pepper House, në Fort Kochi

Shteti Kerala, India e Jugut, është i njohur për mjediset e tij si Tierra de Dios. Arsyeja nuk është askush tjetër përveç sharmit të saj natyror, të cilat përfshijnë praninë e sistemit më të madh kënetor në botë, i famshëm për praninë e të ashtuquajturës ujërat e pasmë. Sidoqoftë, para se të zhyteni në një mjedis të tillë parajsor, është më mirë të bëni pauzë dhe të strehoheni Fort Kochi, një qytet i hapur nga deti dhe i përhumbur nga erëzat, ekzotizmi dhe kulturat e ndryshme që kanë kaluar nëpër rrugët e saj për gjashtëqind vitet e fundit.

Fort Kochi: aroma të historisë, kokosit dhe erëza

Katedralja Fort Kochi

Mbërritëm në stacionin e trenit Ernakulam një ditë në shkurt. Gjatë orëve të fundit të udhëtimit, gjelbërimi i detit të palmave që përmbyt shtetin jugor të Kerala ishte gjithnjë e më intensiv, kokosit një përsëritje e çdo tezge ose tregtari (përfshirë ata që ishin në tren), dhe nxehtësia më mbytëse.

Qyteti i Ernakulam Ajo shtrihet në bregun perëndimor të Indisë dhe është e mbushur me ngutje, nxitim, palma dhe restorante që shërbejnë birça të pasura dhe salca me gjethe bananeje (shadya, një nga shijet e Kerala). Ernakulam shquhet për tempujt e tij me ngjyra të vogla ose qendrat e tij të mëdha tregtare të përqendruara në elektronikë, por do të jetë dinamizmi që në një moment do t'ju çojë të merrni një nga autobusët piktoresk të qytetit dhe të drejtoheni drejt detit.

Dhe është që Ernakulam supozon pragun drejt gadishullit të Kochi ku shtrihet Fort Kochi, vendi i parë i arritur nga pushtuesit portugezë të udhëhequr nga Alfonso de Alburquerque në 1503. Pas mbërritjes së tij në pikën e parë bregdetare të Indisë, pushtuesi ndihmoi Rajah e Kochi për të luftuar me grupet etnike armike dhe, në kthim, kjo i lejoi atij të ndërtimi i fortifikimit që do t'i jepte emrin enklavës aktuale.

Gjatë shekujve në vijim, ndikimi katolik dhe evropian pushtoi rrugët e këtij qyteti të shpërndara në një gadishull të famshëm për peshkimin, zanatet dhe erëzat e tij që u bënë interesi i parë ekonomik i Kerala koloniale deri në fund të shekullit të XNUMX-të, Raj Anglishtja vendosi ndikimin e saj në këtë fushë, duke siguruar kremin sociokulturor që përcakton sot qyteti më kozmopolit në shtetin e Kerala.

Vizitoni edhe rrjetet më të bukura në botë

Gjatë tonë vizitë në Fort Kochi kalojmë nëpër Ishulli Uellington, ku tërheqjet turistike janë mjaft të pakta, dhe më në fund ne arrijmë në pjesën më lindore të gadishullit, zona e njohur si Fort Kochi. Në këtë lagje, hindusët, evropianët dhe hebrenjtë ndajnë një qytet të segmentuar në mënyrë perfekte, të hapur për turistët dhe të zbukuruar me një prekje artistike në secilën nga rrugët e saj.

Lidhur me akomodimin, ne qëndruam në The Union Home Stay, a shtëpi për mysafirë shumë e rekomanduar e vendosur në rrugën Burgar në zemër të Fort Kochi. Atmosfera në këtë pjesë të qytetit është e relaksuar, dyqanet e antikave bëhen tërheqja kryesore dhe Kafeneja e famshme Kashi Arts shërben ëmbëlsira të lira kokosi pas një galerie arti. Përveç kësaj, në këtë fushë gjejmë katedralja e famshme e Santa Cruz, e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të, ose më e vjetra Kisha e Shën Françeskut, ngritur nga Portugezët në 1502. Dy shembuj të vlerës së fuqishme historike të këtij vendi në Indi në të cilin mbizotërojnë rezidencat e vjetra të Hollandezëve të shpërndara rreth kontureve të tij. Vende që evokojnë jehonë koloniale që sot janë galeri arti flirtuese ose qendra sociale të shpërndara në kopshtet tropikale dhe arkitekturën evropiane.

Nëpër rrugët e këtij ishulli-gadishulli mund të marrësh qetësi, turistët bashkohen me mjedisin dhe mundësia e lënies pas të Fort Kochi dhe devijimi në lindje të Kochi, vetë qendra urbane, bëhet një ide e mençur nëse kërkojmë kisha me ngjyra, shitës ushqimesh në dhomat e pasme të të cilave ata përgatisin lëngje frutash ose disa tezga rrugësh ku gllabërimi i një qebap të shijshëm kushton vetëm 80 cent. Në fakt, rekomandimi im personal është që ju të imitoni mjedisin dhe të lini veten të tërhiqet nga shkrirja që përmbyt këto rrugë në të cilat kaq shumë kultura kanë bashkëjetuar për shekuj.

Kochi gjithashtu përfshin një lagje hebreje nga kemi gjetur tregjet e erëzave (si shkëmbimi i famshëm ndërkombëtar i specave Kochi), pallate të bukura si Pallati Mattancherry, me afresket e tij Vishnu dhe dekorimet Hollandeze, një shembull i eklektizmit kolonial që përmbahet në një ndërtesë.

Pasi të ecim në rrugët e Fort Kochi, ne do të kuptojmë hijeshinë e një ishulli që rrotullohet rreth një shëtitoreje dhe, konkretisht, tërheqjen më të madhe të vendit: rrjetat e tij të famshme kineze (ose Cheena vala) të sjella, sipas legjendës, nga eksploruesi kinez Zheng He gjatë viteve pas mbërritjes së Vasco de Gama.

Në muzg, duke u ulur pranë këtyre rrjetave dhe duke menduar për peshkatarët që shpëtojnë dhuratat nga deti (disa madje do t'ju japin një pjesë të peshkimit të tyre në mënyrë që ju ta bëni veten një supë detare) bëhet një kënaqësi e vërtetë, në motorin e një vendi në India ku historia rezulton në një atmosferë kozmopolite, afër. Unike.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*