Shkaqet kryesore të vdekjes në Indi

Sëmundjet e frymëmarrjes

Me këtë rast do t'ju prezantojmë renditjen e shkaqet kryesore të vdekjes në Indi:

Sëmundjet koronare njihen gjithashtu si sëmundje të arterieve të zemrës. Isshtë lloji më i zakonshëm i sëmundjes së zemrës dhe një nga shkaqet kryesore të vdekjes për burrat dhe gratë jo vetëm në Indi, por në të gjithë botën. Kjo sëmundje shkakton një furnizim joadekuat të gjakut në muskujt e zemrës.

Sëmundjet diarreale konsiderohet si shkaku i dytë kryesor i vdekjes së fëmijëve nën pesë vjeç në botë, megjithëse ato janë sëmundje të parandalueshme dhe të shërueshme. Shtë e rëndësishme të theksohet se uji dhe kanalizimi luajnë një rol vendimtar në transmetimin e sëmundjeve diarre.

Sëmundjet e frymëmarrjes Ato janë sëmundje kronike që prekin mushkëritë dhe traktin respirator. Shtë një sëmundje e lehtë infektive e sistemit të frymëmarrjes, e shkaktuar nga rinovirus dhe koronavirus. Simptomat kryesore janë teshtitja dhe mbingarkesa.

Atak ne zemer Shtë nekroza ishemike e një organi, pra vdekja e një indi për shkak të mungesës së gjakut dhe më vonë të oksigjenit. Më i zakonshmi dhe vdekjeprurësi është infarkti akut i miokardit ose i njohur gjithashtu si sulm në zemër kur gjaku që duhet të qarkullojë nëpër një zonë të zemrës është ndërprerë plotësisht. Miliona sulme në zemër ndodhin çdo vit në Indi, si dhe në të gjithë botën, nga të cilat vdesin afërsisht gjysma e njerëzve që e kanë vuajtur atë.

Grip ose gripi shkaktohet nga një virus që preferencialisht sulmon traktin e sipërm respirator - hundën dhe fytin - tubat bronkialë dhe rrallë edhe mushkëritë. Isshtë një sëmundje infektive.

Më shumë informacion: Cilat janë vendet më të rrezikshme për gazetarët?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*