Shkrimtarë të mëdhenj të letërsisë indiane

Rabindranath Tagore

La letërsi indiane një nga më të rëndësishmet dhe më të vjetrat në botë. Vlen të përmendet se letërsia indiane përbëhet nga shkrime në gjuhë të ndryshme si hindisht, urdu, sanskritisht, marathi, bengalisht, kanada, anglisht, ndër të tjera. Shumë nga veprat më të rëndësishme të Indisë janë përkthyer në gjuhë të ndryshme të botës, dhe disa prej tyre janë bërë në shfaqje dhe drama indiane. Historia e letërsisë indiane daton që nga shkrimet e shenjta sanskrite dhe vedat.

Sot do të dimë kush kanë qenë më së shumti shkrimtarë të mëdhenj të indisë. Le të fillojmë duke treguar Rabindranath Tagore, Shkrimtar Bengali i cili la një trashëgimi të madhe të tregimeve, romaneve dhe pjesëve, por edhe kompozime muzikore. Disa nga veprat më të famshme të Tagore janë Gitanjali, Gora, Chaturanga, Shesher Kobita, Char Odhay, Noukadubi, Ghare Baire dhe Kaabooliwala. Vlen të përmendet se Tagore fitoi Çmimin Nobel për Letërsi në 1913, duke u bërë kështu aziati i parë që mori çmimin.

Ne gjithashtu duhet të përmendim Dhanpat Rai Srivastav i njohur më mirë si paraprakisht, shkrimtari i lindur në Uttar Pradesh konsiderohet si një nga autorët më të shquar të letërsisë Hindustani. Veprat e tij përfshijnë më shumë se një duzinë romanesh, rreth 250 tregime të shkurtra, ese të ndryshme dhe përkthime të një numri të veprave letrare të huaja në hindisht. Disa nga veprat e tij më të famshme janë: Panch Parameshvar, Idgah, Nashaa, Shatranj ke Khiladi, Poos ki raat, Kafan, Dikri Ke Rupai, Udhar Ki Ghadi, Sevasadan dhe Godaan.

Rasipuram Krishnaswami Iyer Narayanaswami i njohur më mirë si RK Narayan Ai ishte një shkrimtar indian, i cili shkroi libra trillimi dhe jo-trillues. Disa nga veprat e tij më të famshme janë: Swami dhe miqtë e tij, Hamish Hamilton, Bachelor i Arteve, Dhoma e Errët, Eksperti Financiar, Duke pritur Mahatmën, ndër të tjera.

Më shumë informacion: Queer Ink hap derën për letërsinë homoseksuale në Indi

Fuente: Dozoni listën

Foto: IBN Live


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*