Shtylla e Hekurt misterioze e Delhit

Shtylla e Hekurt e Delhit

El Shtylla e Hekurt e Delhit është një monument i vendosur në Kompleksin Qutb, në qendër të Xhamisë Quwwatul në qytetin e New Delhi. Kjo kullë hekuri i farkëtuar është një kolonë inox që është 7 metra e lartë, ka një diametër prej 41 centimetra dhe peshon rreth 6 tonë.

Kjo dëshmi e historisë së industrisë së çelikut tregon një nivel të lartë të sofistikimit dhe njohurive të farkëtarëve antikë të Indisë, prandaj është deklaruar si Trashëgimia Botërore.

Historia thotë se shtylla është bërë gjatë periudhës së Perandorit Chandragupta II, gjatë shekullit të 1,600-të, por ende askush nuk e di pse ka ekzistuar me të vërtetë për më shumë se XNUMX vjet. Ekzistojnë disa teori rreth këtij misteri, madje ka edhe nga ata që tregojnë se është një antena e komunikimit alien.

Do t'ju interesojë të dini se shumë vendas besojnë se përqafimi i shtyllës tërheq fat të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*