Simbolet e Indisë

Në mes simbolet e indisë, ne theksojmë para së gjithash tuajin flamur, i cili përbëhet nga 3 ngjyra dhe një simbol që quhet një rrotë blu Çakra Ashoka çfarë është a Rrota e Dharma o Drejtësia Dharma, e cila përbëhet nga 24 koka që i ngjan një rrote detare, dhe që në të vërtetë është një dekoratë ushtarake që simbolizon sakrificën dhe faktin e të mos rezistuarit ndaj ndryshimit, dhe të jesh i gatshëm për dinamizëm dhe për të ndryshuar paqësisht.

simbolet

Vlen të përmendet gjithashtu se sipas Sarvepalli Radhakrishnan, një personazh i cili u bë nënkryetari i parë i Indisë, Ngjyrat e flamurit të Indisë kanë një simbolikë në vetvete. Për shembull, ngjyra e shafranit na tregon se udhëheqësit që vijnë në pushtet në Indi duhet të jenë indiferentë ndaj të gjitha llojeve të përfitimeve materiale në mënyrë që ata të mund t'i përkushtohen vetes ekskluzivisht punës së tyre.

Ngjyra e bardhë, nga ana tjetër, tregon rrugën e së vërtetës dhe kështu udhëheq sjelljen tonë. Ngjyra e gjelbër simbolizon marrëdhënien me jetën e bimëve.

simbolet2

Një tjetër nga simbolet e Indisë është i tij Mburojë, e cila përfaqësohet nga Luani Sarnath e cila është një figurë që shoqërohet me qytetin e Benares ose Varanasi në Uttar Pradesh. Legjenda thotë se ky simbol u zgjodh nga Perandori Ashoka në mënyrë që të kujtohej vendi ku Buda predikoi për herë të parë. Thuhet gjithashtu se luani është një kafshë që simbolizon aristokracinë. Vlen të përmendet se Mburoja Indiane është emblema kombëtare, dhe ka nga ata që e lidhin atë me paqen dhe vullnetin e mirë në botë.

simbolet3


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   rrip i konstancës dijo

    Ata duhet të vendosin më shumë simbole dhe përkufizimi i tyre nuk më pëlqen kjo faqe është e paplotë

  2.   yislania mitzel vajza juaj gonzalez dijo

    kjo është në v