Sari dhe Tilak: Simbolet e traditës hindu

La Indi Shtë një vend i larmishëm dhe gjuha, gastronomia dhe feja e tij e vërtetojnë atë. Një larmi e tillë lidhet me zakonet dhe traditat e tyre që mund të duken për shumë njerëz si të rrallë ose të vjetëruar. Sidoqoftë, kur vizitoni një vend këshillohet të respektoni kulturën e tij edhe nëse nuk jeni dakord; këto traditat Ata janë gjithashtu interesante të dihen. Në rastin e Indisë, traditat e saj përbëjnë mistere të mëdha, të njëjtat që e kanë origjinën e tyre që prej mijëvjeçarëve.

Indi

Një nga traditat më të mëdha të Indisë është në lidhje me veshje tipike Të grave. Ata janë të famshëm sareePër më tepër, ato konsiderohen si një veshje e simbolit kombëtar dhe këto konsistojnë në atë që një fund i rrobave të mbështjellë rreth belit dhe tjetri të kalohet mbi shpatulla ose kokë; Kjo veshje është më e rehatshme për gratë dhe në të njëjtën kohë, jep një pamje luksoze. Vlen të përmendet se është ndoshta një nga veshjet më të përdorura në botë pasi miliona gra hindu e veshin atë.

india2

Dhe nëse vazhdoni me traditat që lidhen me gratë, atëherë është e pamundur të mos përmendni ato tika, tilak ose hindi. Kjo është një zbukurim i trupit zakonisht në formën e një pike të thjeshtë të kuqe që tregon simbolin e gjakut, burimin e jetës dhe energjisë, dhe koncepteve të tjera që lidhen me një sy të tretë funksioni i të cilit është t'i sigurojë qenies njerëzore intuitën, njohurinë dhe forcën . Tilaku është një simbol i angazhimit, prandaj gratë e kaluara mund të njihen, edhe pse shumë të reja e mbajnë atë si zbukurim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   ERICA CAHUASIRI dijo

  Pershendetje une jam nga bolivia dhe artikulli duket shume e mire, gjithashtu e dua sarin e grave te indise dhe si po mesoj te vallëzoj disa valle indiane, do të doja të më tregoni

 2.   Mel dijo

  Unë jam Argjentina, më pëlqen sari, do të doja ta vishja këtë fustan në një darkë, ku mund ta marr, faleminderit

 3.   dhurojeni dijo

  gjithçka në përgjithësi është shumë interesante, është një kulturë e mrekullueshme.

 4.   dhurojeni dijo

  SHUME CUTE MU pelqej.

 5.   Alfonso Antonio Atencio Henao dijo

  Unë dua të di për gruan indiane, gjuhën e saj, kulturën, estetikën e trupit dhe të tjerët. Faleminderit

 6.   Mila Bizama Bull dijo

  Unë do të doja të kisha një fustan zari ose indu, çfarë kulture të bukur, e kam jetuar në "indian, telenovelën braziliane dhe e kam dashur atë, ose më në fund më dërgoni një kallëp për ta bërë, unë dua që veshja është e bukur, urime ...

 7.   Cecilia Gamboa dijo

  Vajza ime po mbaron shkollën e mesme pas viteve të një sëmundjeje të dhimbshme dhe ajo më lutet të vish një sari, në Buenos Aires ku mund ta gjej. Faleminderit

 8.   anne dijo

  Unë e dua kulturën hindu edhe pse jam nga Kosta Rika unë gjithmonë mbaj tilak por do të më pëlqente të kisha një sari !!!

 9.   Gloria Mamani dijo

  Më falni, do të doja të më ndihmonit të gjej një emër hindu për një grup vallëzimi. ky emër duhet të jetë me përkthimin e tij, a mund të më ndihmoni, faleminderit
  sukseset

 10.   Gabriella dijo

  Unë jam nga Meksika dhe më pëlqen shumë kultura hindu, më duket shumë interesante, do të më pëlqente të isha në gjendje të vishja një sari një ditë, ato duken kaq bukur !!

 11.   rosario dijo

  ooola Më pëlqen aq shumë kultura hindu dhe do të doja të vish një sari për martesën time civile ku mund të gjej një në Michoacan

 12.   Alice dijo

  Përshëndetje, unë kam një kostum nga India. Unë e dua qëndisjen e saj me gurë dhe zakonet dhe kulturat e saj ... një Hindu ma dha mua në Itali.

 13.   suyin rivera dijo

  Përshëndetje, unë jam nga Peruja, më pëlqen shumë tradita hindu ku mund të ndiqja gjithë atë veshje, është shumë e bukur pasi do të kisha dashur të isha hindu por mirë Zoti donte që unë të isha peruan, jam gjithashtu krenar për vendin tim ✌