Situata e shtatzënisë dhe lindjes në Indi

Të gjithë grua shtatzënë e di në mënyrë të përsosur që fundi i nëntë muajve që zgjat zakonisht shtatzënia është të jesh në gjendje të lindësh fëmijën e saj, kjo pjesë e fundit e procesit quhet si Indi. Në këtë vend, veçanërisht në zonat rurale, është shumë e zakonshme të shohësh gra në dhimbje të lindjes, duke udhëtuar në pjesën e pasme të kamionëve derisa të arrijnë në qendrat shëndetësore. A mund ta besoni? Po, ekziston gjithashtu një shkallë e lartë e grave që preferojnë të shmangin udhëtimin në rrugë dhe të lindin në shtëpi, edhe kur kushtet higjienike nuk janë më të mirat, prandaj vdekshmëria e foshnjave dhe e grave shtatzëna është mjaft e lartë. Padyshim që ndryshimi midis klasave shoqërore është i dukshëm edhe gjatë lindjes, ndërsa gratë e varfra vuajnë nga dhimbje të tmerrshme dhe nuk kanë pothuajse asnjë kujdes shëndetësor, klasa e mesme dhe e lartë e shoqërisë hindu shpenzon mijëra rupi në qendra private për të lindur.

Sipas studimeve të Kombeve të Bashkuara, një në 55 gra hindu ka të mëdha rreziqet e vdekjes gjatë lindjes, për shkak të problemeve të tilla si humbja e tepërt e gjakut, infeksionet, presioni i lartë i gjakut gjatë shtatzënisë, pengesat në punë dhe abortet e pasigurta.

Sot, për shkak të këtij problemi të madh, në Indi po zhvillohet një program qeveritar i njohur si Mbijetesa e Fëmijëve dhe Nëna e Sigurt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*