Spitalet kryesore në Indi

Spitali Sir Ganga Ram

Me këtë rast do të njohim kryesoren Spitalet indiane. Le të fillojmë duke përmendur rastin e Spitali Sir Ganga Ram, një spital me 650 shtretër i vendosur në Rajinder Nagar, Delhi.

El Spitali Civil Ahmedabad, konsiderohet si spitali më i madh në Azi dhe ndodhet në Ahmedabad, Guxharat. Vlen të përmendet gjithashtu se kujdeset për më shumë se 70 mijë pacientë në vit, kryen më shumë se 26 mijë operacione dhe më shumë se 6.500 lindje në vit.

El Spitali dhe Qendra Kërkimore e Kancerit Dharamshila Isshtë një spital i vendosur në Delhi, i cili u përurua në vitin 1990. isshtë një spital i specializuar i kancerit me 350 shtretër dhe i cili konsiderohet si spitali më i madh i kancerit në veri të kombit.

El Spitali Botëror i Laparoskopisë është një spital i specializuar në trajtimet laparoskopike. Spitali ndodhet në Gurgaon, Haryana.

El Spitali Indraprastha Apollo Konsiderohet spitali i dytë më i madh në Delhi pasi ka 695 shtretër.

El Spitali Safdarjang Konsiderohet si një nga spitalet më të mëdha qeveritare në Indi. Ky spital i vendosur në Ring Road në Delhi ka 1,600 shtretër.

El Spitali dhe Qendra e Kërkimit Durgabai Deshmukh është një spital me shumë specialitete i vendosur në Vidyanagar, Hyderabad. Ky spital që daton nga viti 1962 ka 200 shtretër.

El Spitali King George Isshtë një spital shtetëror i vendosur në Visakhapatnam, Andhra Pradesh, i cili u përurua në 1845. Vlen të përmendet se spitali ka 1857 shtretër.

Më shumë informacion: Vaksinat për të shkuar në Indi, a janë të nevojshme?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*