Stereotipet për Indinë

Imazhi | Pixabay

Në shoqërinë e sotme, koncepti i stereotipit po fiton gjithnjë e më shumë rëndësi. Ne jetojmë të rrethuar nga ata, ata përsëriten ose kritikohen për shkak të lidhjes së tyre me paragjykimet. Isshtë një nga çështjet më të diskutueshme që janë në shqyrtim të përhershëm.

Udhëtimi është ilaçi më i mirë kundër stereotipave dhe paragjykimeve. Ajo na hap mendjet në një mijë mënyra dhe na bën të pjekur për të kuptuar botën dhe, në përgjithësi, shumë gjëra në jetë.

Të gjitha vendet kanë stereotipe. Për shembull, në Angli ushqimi është shumë i keq, se në Francë ata janë shumë krenarë ose që në Spanjë të gjithë dinë të kërcejnë flamenko. E njëjta gjë ndodh në vendet e largëta si India. Por, Cilat janë stereotipet më të zakonshme për Indinë?

Çfarë është stereotipi?

Sipas RAE (Akademia Mbretërore Spanjolle) një stereotip është "një imazh ose ide e pranuar zakonisht nga një grup ose shoqëri me një karakter të pandryshueshëm". Kjo është, një perceptim i përgjithësuar i asaj që dikush mund të besojë në lidhje me një grup njerëzish me karakteristika, cilësi ose sjellje. Këto stereotipa janë të ndërtuara shoqërisht dhe japin një ide për karakterin ose zakonet e një vendi.

Cilat janë stereotipet për Indinë?

Imazhi | Pixabay

Gjithmonë merrni masa paraprake me ushqimin indian

Ushqimi indian është i shijshëm! Sidoqoftë, ju ndoshta keni dëgjuar në shumë raste, që Kur udhëtoni në vend duhet të keni kujdes sepse mund të ndiheni keq nëse hani në tezgat e rrugëve. Në realitet, kjo është diçka që mund të ndodhë kudo nëse blejmë ushqim në vende me higjienë të dyshimtë ose nëse pimë ujë pa shishe.

Me disa udhëzime minimale, ju mund të shijoni kuzhinën indiane pa vuajtur nga gastroenteriti i udhëtarëve të njohur ose duke vuajtur nga disa të dhjetat e etheve. Nuk ka nevojë për fiksim!

Por otro lado ekziston një stereotip që të gjithë ushqimet indiane janë pikante. Shumë njerëz nuk u pëlqen ose hezitojnë të provojnë ushqimin indian sepse ata besojnë se të gjitha pjatat janë super pikante dhe kjo do t'u japë atyre një dhimbje stomaku pasi nuk janë mësuar, por asgjë nuk është më larg së vërtetës.

Kjo është një klishe sepse jo të gjithë ushqimet indiane janë pikante. Në fakt, ka pjata që nuk janë të tilla si Dal Makhani, një supë me thjerrëza e aromatizuar me koriandër të freskët. Ose salca korma, një lloj kerri i butë i bërë nga arra dhe krem. Nuk mund të harrojmë as salcën raita, të bërë me kastravec dhe kos që do të freskojë çdo pjatë.

Indianët janë magjepsës të gjarprit

Shumë njerëz besojnë se indianët janë magjepsës të gjarprit. Sidoqoftë, realiteti është se praktika e gjarpërinjve simpatikë nuk është e ligjshme në disa vende dhe për këtë arsye është e ndaluar në Indi, edhe pse disa magjepsës gjarpërinjsh ekzistojnë edhe sot.

Imazhi | Pixabay

Indianët janë të varfër, por të lumtur

Kur u lëshua filmi Slumdog Millionaire, varfëria e reflektuar në lagjet e varfëra ku u zhvillua veprimi pati një ndikim të madh në mënyrën se si India u perceptua në pjesën tjetër të botës. Shumë udhëtarë habiten kur shohin situatën e varfërisë në të cilën jetojnë shumë njerëz në Indi, duke përballuar vështirësitë e ditës në ditë me një buzëqeshje. Por në kundërshtim me besimin popullor, jo i gjithë vendi është i varfër.

Disa nga njerëzit më të pasur në planet jetojnë në Indi dhe në kohët e fundit një klasë e mesme e lulëzuar po shfaqet për shkak të përmirësimeve të arsimit dhe punësimit. Gjithnjë e më shumë njerëz po i shpëtojnë varfërisë dhe po arrijnë një jetë më të mirë.

India është kaotike dhe e lënë pas dore

Megjithëse mund të ketë zona që janë të pajisura më keq dhe nganjëherë trafiku është kaotik, në Indi si në të gjitha vendet ka edhe zona ku ka parqe, hotele luksoze dhe qendra tregtare, restorante dhe klube të natës me bollëk. Modë për argëtimin e vendasve dhe turistëve .

Indianët flasin hindisht

Ky stereotip është i përhapur jashtë vendit. Shumë njerëz gabimisht besojnë se fjala "Hindu" i referohet të dy fesë dhe gjuhës zyrtare të Indisë. Sidoqoftë, ky nuk është rasti pasi që gjuha quhet Hindisht ndërsa praktikuesit e Hinduizmit quhen Hindus.

Për më tepër, Hindishtja nuk është gjuha e vetme në vend pasi çdo rajon ka gjuhën e vet. Shumë udhëtarë habiten kur zbulojnë se ka indianë që nuk flasin hindisht, por është një realitet. Në fakt, indishtja nuk mësohet në disa shkolla dhe kjo është veçanërisht rasti në Indinë e Jugut, ku fliten gjuhë me origjinë Dravidiane.

Hindishtja është një gjuhë që flitet kryesisht në Indinë e Veriut, por për shumë indianë është gjuha e tyre e dytë. Anglishtja, ndërkohë, flitet gjerësisht në të gjithë vendin.

Imazhi | Pixabay

Të gjitha gratë indiane mbajnë sari

Sari është veshja tradicionale e grave të Indisë dhe një ikonë kulturore. Fjala "sari" vjen nga sanskritishtja dhe do të thotë "rrip pëlhure" sepse kjo kostum është bërë me një copë pëlhure pa ndërprerje që kalohet mbi kokë dhe mbështjell trupin e gruas si një tunikë.

Isshtë një kostum i bukur, elegant dhe i përjetshëm. Sidoqoftë, gratë indiane jo vetëm që mbajnë sari pasi ato shpesh veshin lloje të tjera veshjesh, si zyrtare ashtu edhe të rastësishme. Për shembull, për përdorim të përditshëm ka gra që veshin kameez salwar (të përbërë nga tunikë të lirshme dhe pantallona së bashku me një shall) veçanërisht në Indinë e Veriut. Të tjerët zgjedhin rrobat perëndimore në qytetet e mëdha duke kombinuar të dy modat.

Të gjithë indianët bëjnë yoga dhe thonë Namaste

Yoga është një praktikë që, përmes qëndrimeve dhe ushtrimeve të ndryshme, lidh frymëmarrjen, mendjen dhe trupin. Indianët i kanë njohur përfitimet e tij për shekuj me radhë, por në Perëndim është në kohët e fundit kur është bërë shumë popullor. Kjo është arsyeja pse shumë të huaj mendojnë për Indinë dhe kulturën e saj si një mekë shpirtërore. Megjithatë, jo të gjithë indianët përfshijnë yoga në jetën e tyre të përditshme. Ky është një stereotip.

Nga ana tjetër, megjithëse fjala namaste është një pjesë integrale e kulturës së vendit, në qytete të mëdha aktualisht i rezervuar për situata zyrtare ose për të bashkëvepruar me njerëz të moshuar. Gjithashtu, është më e zakonshme ta dëgjosh atë në rajonet veriore ku flitet hindishtja e pastër ndërsa është më pak e zakonshme në jug të Indisë ku hindishtja nuk është gjuha e parë.

Lopët enden rrugëve

Një nga imazhet e para që na vjen në mendje kur mendojmë për Indinë janë lopët e shenjta. A enden vërtet në rrugët në qytetet e Indisë? Po, stereotipi është i vërtetë. Nuk do t'ju duhet shumë kohë për t'i dalluar ata duke shëtitur nëpër ndonjë qytet. Ata ecin të qetë në komunikacion, prandaj shoferët duhet të jenë të kujdesshëm për të shmangur aksidentet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   anonim dijo

    okokokokokokokokokok