Kush janë më milionerët në Indi?

Këtë herë do të dimë kush më shumë milionerë nga India. Siç e dini mirë, gjithnjë e më shumë hindusë janë të vendosur brenda renditjes botërore të fatit më fanatik; kjo për shkak të rritjes së shpejtë të ekonomisë së saj. Besoni apo jo, 69 nga 100 miliarderët e botës janë hindusë, të pabesueshëm.

Një nga hindusët me akumulimin më të lartë të parave është Mukesh Ambani, i cili ka 27 miliardë dollarë. Ky manjat i kushtohet botës së telekomunikacionit, industrisë së gazit dhe energjisë; dhe kohët e fundit bota hoteliere është përfshirë.

Në vendin e dytë gjejmë manjatin e famshëm të çelikut. Ne i referohemi Lakshmi mit, i cili ka një pasuri prej 26,1 miliardë dollarë.

Në vendin e tretë, manjati i teknologjisë ulet Azim Premji, i cili ka një pasuri prej 17,6 miliardë dollarësh. Konsiderohet si manjat i burimeve të jashtme, ai është një nga eksportuesit më të mëdhenj të programeve kompjuterikë.

Në vendin e katërt pozojnë Shashi & Ravi Ruia, 2 vëllezër që grumbullojnë një pasuri prej 15 miliardë dollarësh. Këta manjat janë të përkushtuar për industri të ndryshme si çeliku, nafta, transporti, energjia, telekomunikacioni dhe ndërtimi.

Vendi i pestë i përket Savitri jindal, një grua që ka një pasuri prej 14,4 miliardë dollarësh. Ky milioner i kushtohet industrisë së çelikut.

Në vendin e gjashtë ndodhet Anil Ambani me 13,3 miliardë dollarë. Ai i është përkushtuar botës së telefonisë mobile.

Emra të tjerë të milionerëve nga India janë Gautam Adani, Kushal Pal Singh, Sunil Mittal dhe Kumar Birla.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*